Leczenie cukrzycy typu 2 ‒ dylematy kliniczne


  Opis przypadku


Zgłosił się do mnie 66-letni pacjent od wielu lat leczony z powodu nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii lekami hybrydowymi, czyli połączeniem beta-adrenolityku, inhibitora ACE, amlodipiny i rosuwastatyny. Terapia zapewniała bardzo dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego i cholesterolu LDL.


Kilka lat temu u mężczyzny rozwinęła się cukrzyca typu 2, z powodu której początkowo był leczony metforminą o przedłużonym uwalnianiu w dawce 1 mg/dz. Z czasem dawkę leku zwiększono do 2 mg/dz. Przez 3 lata leczenie pozwalało na utrzymanie dobrej glikemii. Pacjent nie miał innych chorób w wywiadzie.



  Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne


Mężczyzna zgłosił się do mnie, ponieważ w czasie ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.