Chirurgia Jesień 2010: testy egzaminacyjne do egzaminu LEK

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Do poradni chirurgicznej zgłasza się 21-letni mężczyzna z raną ciętą dłoni. Do skaleczenia doszło w czasie prac ogrodowych. Z dokumentacji chorego wynika, że otrzymał wszystkie szczepienia przewidziane obowiązkowym Programem Szczepień Ochronnych (ostatnia dawka szczepionki Td przed 3 laty). Wskaż prawidłowe
postępowanie w zakresie profilaktyki tężca:
  1. chory nie wymaga podawania szczepionki ani antytoksyny.
  2. należy podać 1 dawkę szczepionki Td lub T.
  3. należy podać 1 dawkę szczepionki Td lub T, a następnie wyznaczyć terminypodania dwóch kolejnych dawek (za 1 miesiąc i za 6 miesięcy).
  4. ...
  5. ...
45-letni mężczyzna z wywiadem nadciśnienia tętniczego, zgłosił się do izby przyjęć z powodu nagłego silnego bólu w klatce piersiowej z promieniowaniem do pleców. W badaniu fizykalnym słyszalny szmer rozkurczowy oraz brak tętna na kończynie górnej lewej. Najbardziej prawdopodobną przyczyną bólu jest:
  1. zawał mięśnia serca.
  2. zator tętnicy płucnej.
  3. tętniak rozwarstwiający aorty.
  4. ...
  5. ...
Chory lat 33 w wypadku komunikacyjnym doznał złamania trzonu kości udowej. Wykonano: tomografię komputerową głowy – bez odchyleń, RTG klatki piersiowej – bez odchyleń, USG brzucha – bez odchyleń, Hb – 12,5 g%, RR – 120 / 80. Choremu planowano wykonać zespolenie śródszpikowe w dniu następnym i założono wyciąg szkieletowy za guzowatość piszczeli. U chorego w nocy wystąpiły zaburzenia świadomości i pobudzenie psychoruchowe. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest/są:
  1. powikłania płucne o charakterze zakrzepowo-zatorowym.
  2. wstrząśnienie mózgu.
  3. postępujące rozmiękanie mózgu.
  4. ...
  5. ...
U 30-letniego mężczyzny przywiezionego do SOR z tępym urazem brzucha doznanym w wypadku komunikacyjnym stwierdzono CTK 100/70 mmHg, AS 90/min, w badaniu fizykalnym wykazano bolesność uciskową ograniczoną do lewej strony brzucha, bolesność przy wstrząsaniu lewej okolicy lędźwiowej, w badaniu FAST – wolny płyn okołośledzionowo i w zachyłku pęcherzowoodbytniczym, po zacewnikowaniu pęcherza moczowego mocz podbarwiony krwiście. W TK jamy brzusznej wykazano uszkodzenie śledziony w stopniu IV wg AAST (American Association for the Surgery of Trauma) oraz uszkodzenie nerki lewej w stopniu II wg AAST. Po godzinie od przyjęcia stwierdzono CTK < 90 mmHg, AS 100/min. Jakie Twoim zdaniem będzie najwłaściwsze postępowanie?
  1. laparotomia, splenektomia, kontrola pozostałych narządów jamy brzusznej, drenaż.
  2. laparotomia, splenektomia, nefrektomia lewostronna, kontrola pozostałychnarządów jamy brzusznej, drenaż.
  3. leczenie zachowawcze.
  4. ...
  5. ...
Chory lat 20 zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy z powodu stwierdzenia czyraka okolicy ciemieniowej prawej. Co powinno obejmować prawidłowe postępowanie w takim przypadku?
  1. nacięcie i drenaż.
  2. ewakuację czopa martwiczego i ewakuację treści ropnej.
  3. wycięcie zmiany z miejscową plastyką skóry.
  4. ...
  5. ...
Chora 3 dni po tyroidektomii z powodu raka pęcherzykowego tarczycy zgłasza drętwienia palców i mrowienie wokół ust. Zwraca uwagę znaczne zdenerwowanie i pobudzenie pacjentki z tendencją do hiperwentylacji. Które z niżej wymienionych działań będzie optymalne w przedstawionej sytuacji?
  1. glukonian wapnia.
  2. leki uspokajające i przeciwlękowe.
  3. intensywna tlenoterapia.
  4. ...
  5. ...
Przykurcz Volkmanna charakteryzuje się:
1) ustawieniem ręki i palców w położeniu przeprostu z powodu niedokrwienia mięśni prostowników nadgarstka;
2) ustawieniem ręki i palców w położeniu zgięciowym z powodu zbliznowacenia mięśni prostowników nadgarstka;
3) ustawieniem ręki i palców w położeniu zgięciowym z powodu zbliznowacenia niedokrwionych mięśni zginaczy przedramienia;
4) występowaniem jako powikłanie złamań kości łokciowej;
5) występowaniem jako powikłanie złamań kości ramiennej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,4,5.
  2. 2,4.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Chory l. 56 zgłosił się z powodu zażółcenia skóry. W wywiadzie nie zgłaszał żadnych dolegliwości bólowych poprzedzających wystąpienie żółtaczki. W badaniu przedmiotowym stwierdzono powiększony, niebolesny pęcherzyk żółciowy. Badania biochemiczne krwi wykazały podwyższony poziom bilirubiny całkowitej (stosunek bilirubiny bezpośredniej do pośredniej wynosił 3:1), nieznaczne podwyższenie poziomu transaminaz. Na podstawie powyższych objawów możemy rozpoznać?
  1. kamicę pęcherzyka żółciowego.
  2. kamicę przewodową.
  3. guz głowy trzustki.
  4. ...
  5. ...
Ostre toksyczne rozszerzenie okrężnicy (megacolon toxicum) to powikłanie:
  1. gruźlicy jelita grubego.
  2. wrzodziejącego zapalenia okrężnicy i odbytnicy.
  3. raka odbytnicy.
  4. ...
  5. ...
Pacjentowi uciśnięto udo tak, żeby zamknąć żyłę odpiszczelową. Następnie polecono mu wykonywać energiczne zgięcie i prostowanie tej kończyny w stawie kolanowym. Po tej czynności kończyna stała się sina i obrzęknięta, w wyraźny sposób wypełniły się zastoinową krwią żyły powierzchowne kończyny. W jaki sposób można zinterpretować daną sytuację?
  1. opisywane czynności nazywa się próbą Pratta. Czynności te spowodowały upośledzenie przepływu w naczyniach tętniczych, a tym samym niedokrwieniekończyny – jest to zjawisko fizjologiczne.
  2. opisywane czynności nazywa się próbą Trendelenburga. Objawy świadczą o dodatniej próbie, i o niewydolności żył przeszywających.
  3. opisywane czynności nazywa się próbą Trendelenburga. Objawy świadczą o ujemnej próbie i o wydolności żył przeszywających.
  4. ...
  5. ...
U 58-letniego pacjenta leczonego na Oddziale Hepatologii z powodu marskości wątroby wystąpiły objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ciśnienie chorego wynosiło 170/80 mmHg, akcja serca 118/min. Jakie rozpoznanie i postępowanie będzie najbardziej prawdopodobne?
  1. żylaki przełyku – panendoskopia.
  2. żylaki przełyku – laparotomia.
  3. krwawiący wrzód dwunastnicy – panendoskopia.
  4. ...
  5. ...
Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przywieziono 40-letniego poszkodowanego, który został wielokrotnie uderzony tępym narzędziem w głowę. Nie pamięta okoliczności zdarzenia. Skarży się na podwójne widzenie. W badaniu fizykalnym widoczne jest ewidentne zapadanie się gałki ocznej po stronie prawej, po tej samej stronie występuje deficyt czucia skóry pod oczodołem i liczne stłuczenia, jednak bez ruchomości patologicznej. Do jakich uszkodzeń doszło najprawdopodobniej u tej osoby?
  1. krwiak komory IV.
  2. krwiak podtwardówkowy okolicy potylicznej.
  3. stłuczenie płatów czołowych.
  4. ...
  5. ...
Najgroźniejszym powikłaniem związanym z tzw. przełykiem Barretta jest:
  1. zapalenie refluksowe przełyku.
  2. owrzodzenie przełyku.
  3. zwężenie przełyku.
  4. ...
  5. ...
Przyczyną bólu w okolicy prawego dolnego kwadranta brzucha może być:
  1. zapalenie uchyłków esicy.
  2. zapalenie węzłów krezkowych.
  3. zapalenie uchyłka kątnicy.
  4. ...
  5. ...
W przypadku wystąpienia nagłego, bardzo silnego bólu głowy z ograniczeniem lub utratą świadomości i sztywnością karku, najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest:
  1. udar niedokrwienny.
  2. udar krwotoczny.
  3. krwotok podpajęczynówkowy.
  4. ...
  5. ...
Silny ból i obrzęk wału paznokciowego z sączeniem treści ropnej, to objawy:
  1. czyraka.
  2. różycy.
  3. zastrzału.
  4. ...
  5. ...
Pacjent z obrażeniami wielonarządowymi: uraz klatki piersiowej – złamania żeber, zmniejszony szmer pęcherzykowy jednostronnie, trudności z oddychaniem, objawy dyspnoe, uraz głowy – przytomny, GCS 13, złamana ręka – otwarte złamanie, bolesność dotykowa brzucha. Pierwsza czynność na SOR to:
  1. USG brzucha i punkcja otrzewnej.
  2. CT głowy.
  3. RTG klatki piersiowej.
  4. ...
  5. ...
Krwioplucie, kłujący jednostronny ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu i uczucie braku powietrza – objawy, które pojawiły się nagle u młodej kobiety, która kilkakrotnie poroniła w przeszłości, a której matka choruje na toczeń trzewny, nasuwają podejrzenie:
  1. odmy opłucnowej.
  2. wysiękowego zapalenia opłucnej w przebiegu tocznia.
  3. zatorowości płucnej.
  4. ...
  5. ...
Które z niżej wymienionych czynników predysponują do rozwoju niedokrwiennego zapalenia jelita grubego?
1) stany nadkrzepliwości;
2) zator tętnicy krezkowej;
3) zwężenie okrężnicy spowodowane nowotworem;
4) doustne środki antykoncepcyjne;
5) zapalenie uchyłków.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4.
  2. 1,2,3,4.
  3. 1,2,4,5.
  4. ...
  5. ...
Badanie palpacyjne tętna w warunkach klinicznych jest możliwe na wszystkich wymienionych poniżej tętnicach, z wyjątkiem:
  1. tętnicy łokciowej.
  2. tętnicy grzbietowej stopy.
  3. tętnicy piszczelowej tylnej.
  4. ...
  5. ...
Chory lat 24 z rozpoznanym od 3 lat wrzodziejącym zapaleniem jelita zgłasza uporczywy świąd skóry, przewlekłe zmęczenie, osłabienie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zgłaszanych dolegliwości jest:
  1. zapalenie pęcherzyka żółciowego.
  2. przewlekłe zapalenie trzustki.
  3. pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij