Alergologia Jesień 2006: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Których chorych na astmę powinno się edukować?
1) chorych z noworozpoznaną astmą;
2) chorych po hospitalizacji z powodu zaostrzenia astmy;
3) chorych na astmę aspirynową;
4) kobiety w ciąży chore na astmę.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. tylko 1.
  2. 1,2.
  3. 1,3.
  4. ...
  5. ...
Jak edukacja wpływa na koszty leczenia chorych na astmę?
  1. zwiększa koszty leczenia astmy.
  2. zmniejsza koszty leczenia astmy.
  3. nie wpływa na koszty leczenia astmy.
  4. ...
  5. ...
Komórki Langerhansa odgrywają główną rolę w patomechanizmie:
  1. choroby posurowiczej.
  2. atopowego zapalenia skóry i choroby posurowiczej.
  3. wyprysku i atopowego zapalenia skóry.
  4. ...
  5. ...
W skład kryteriów mniejszych Hanifina i Rajki nie zalicza się:
  1. dodatnich skórnych testów punktowych.
  2. podwyższonego poziomu immunoglobuliny E.
  3. przewlekłego i nawrotowego przebiegu.
  4. ...
  5. ...
Wykonując skórne testy punktowe u chorych na atopowe zapalenie skóry wykazujemy obecność antygenowo swoistych immunoglobulin E opłaszczonych na:
  1. komórkach Langerhansa.
  2. monocytach.
  3. granulocytach zasadochłonnych.
  4. ...
  5. ...
Pacjent, u którego rozpoznano wcześniej tzw. astmę aspirynową, został przywieziony na Izbę Przyjęć z objawami silnej duszności astmatycznej. Od 2 dni miał gorączkę 39°C, dreszcze i katar. Ponieważ wiedział, że nie może zażywać aspiryny na obniżenie temperatury, dlatego zastosował inny lek, który posiadał w swojej domowej apteczce. Które z poniższych leków mogły spowodować u pacjenta duszność?
1) salicylan choliny;  2) paracetamol;  3) pyralgina.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. wszystkie wymienione.
  3. 2,3.
  4. ...
  5. ...
Przed zabiegiem stomatologicznym podano preparat 1% lidokainy z epinefryną. Po kilku minutach pacjentka jest pobudzona, z silnym poczuciem lęku, drżeniem kończyn, spocona, po czym nastąpiła krótkotrwała utrata świadomości. Nie dokonano pomiaru ciśnienia tętniczego i tętna. Po zmianie pozycji (fotela stomatologicznego) i podaniu hydrokortyzonu pacjentka poczuła się lepiej. Wezwany lekarz pogotowia pojawił się po upływie 30 min i stwierdził, że pacjentka jest w stanie dobrym. Zalecił konsultację alergologa. Środki znieczulenia miejscowego (LA) stosowano z powodzeniem wcześniej. Pacjentka nie potrafi określić preparatów. Dokonaj wyboru:
  1. reakcje natychmiastowe na LA o strukturze amidowej mają charakter IgE-zależny. Opisana sytuacja odpowiada reakcji anafilaktycznej o umiarkowanym stopniu nasilenia objawów. W zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym wykonasz test punktowy, a w przypadku wyniku ujemnego test śródskórny. Użyjesz preparatu użytego do znieczulenia. Oznaczysz miano sIgE skierowanych przeciw lidokainie. Wyniki ujemne wykluczają alergię. Lidokainę można stosować.
  2. natychmiastowe reakcje niepożądane na LA o strukturze amidowej nie mają charakteru IgE-zależnego. Obserwując pacjenta wykonasz kolejno: test punktowy (1:1), śródskórny (1:10) i podasz podskórnie dawkę lidokainy porównywalną ze stosowaną przez stomatologa. Wykonałeś próbę prowokacji. Wynik ujemny oznacza, że lidokainę można stosować.
  3. natychmiastowe reakcje niepożądane na LA o strukturze amidowej mają często charakter psychogenny. Obserwując pacjenta wykonasz kolejno: test punktowy (1:1), śródskórny (1:10) i podasz podskórnie lidokainę w dawkach rosnących osiągając dawkę porównywalną ze stosowaną przez stomatologa. W razie potrzeby wykonasz próbę z placebo. Wykonałeś próbę prowokacji. Wynik ujemny oznacza, że lidokainę można stosować.
  4. ...
  5. ...
Ryzyko wstrząsu anafilaktycznego u osoby, która miała ciężką reakcję ogólną po użądleniu przez osę wynosi około:
  1. 10-20%.
  2. 40-50%.
  3. 60-70%.
  4. ...
  5. ...
Natychmiastowe reakcje niepożądane na stosowane obecnie środki znieczulenia miejscowego o strukturze amidowej (LA) mogą mieć charakter toksyczny (OUN i układ krążenia), lub co zdarza się częściej wyłącznie psychogenny co potwierdzają próby z placebo. Wiadomo, że osoby takie mogą tolerować inny środek z tej grupy. Jaką decyzję podejmiesz w przypadku pacjentki, która twierdzi, że na każdorazowe podanie lidokainy przez stomatologa reaguje poczuciem silnego lęku oraz drżeniem kończyn i w takiej sytuacji ma trudności z poinformowaniem o tym lekarza. Objawy te trwają z reguły kilka minut. Dlatego zaplanowane zabiegi zawsze przeprowadzono z powodzeniem. Podejmij decyzję:
  1. opisane objawy mają charakter wyłącznie subiektywny (psychogenny) i wynikają z lęku pacjentki przed zabiegiem. Brak przeciwwskazań do stosowania lidokainy.
  2. opisane objawy mogą odpowiadać reakcji neurotoksycznej. Wskazują na to: drżenie mięśni i zaburzenia mowy. Dalsze stosowanie lidokainy wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnej reakcji neurotoksycznej: drgawki kloniczne, afazja motoryczna, utrata świadomości. Należy wytypować inny LA z grupy amidów wykonując tzw. próbę progresywnej prowokacji (test punktowy, test śródskórny, podawanie rosnących dawek podskórnie).
  3. należy wykluczyć reakcję o charakterze „psychogennym” wykonując tzw. odwrócony test prowokacji z placebo. Test polega na podawaniu palcebo i verum, przy czym pacjent informowany jest o podaniu verum i placebo. Wynik dodatni wyklucza stosowanie lidokainy i innych LA.
  4. ...
  5. ...
Chłopiec l. 14 po użądleniu przez osę w dłoń miał obrzęk całej kończyny górnej, rumień i uogólniony świąd. Wyniki sIgE oraz test śródskórny były dodatnie. Właściwe postępowanie to:
  1. włączenie immunoterapii jadem osy, gdyż ryzyko reakcji uogólnionej jest wysokie.
  2. włączenie immunoterapii jadem osy, gdyż jest ona wyjątkowo skuteczna u dzieci.
  3. odstąpienie od immunoterapii jadem osy, gdyż uczulenie u dzieci z czasem wygasa.
  4. ...
  5. ...
Pacjentka lat 42 nie przyjmuje od 20 lat preparatów kwasu acetylosalicylowego i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) co znacząco ogranicza jakość jej życia (bolesne miesiączki, okresowo bóle głowy). W 20 roku życia przebyła 2 epizody ciężkiej anafilaksji (pokrzywka, obrzęk uogólniony, hipotonia z utratą świadomości i bezwiednym oddaniem moczu) po przyjęciu metamizolu (pyralgina). Pokrzywką i zasłabnięciem bez utraty świadomości zareagowała też na paracetamol zalecony przez lekarza jako lek bezpieczny. Inne leki tolerowała. Bez reakcji i schorzeń z kręgu alergii IgE-zależnej. Dokonaj wyboru i podejmij decyzję:
  1. przebyte reakcje anafilaktyczne na metamizol i paracetamol wykluczają stosowanie pozostałych NLPZ i kwasu acetylosalicylowego. Pacjentka zareagowała anafilaksją na jedną z pochodnych pirazolonu i oraz rzadko wyzwalający tego typu reakcje paracetamol. Dlatego reakcji krzyżowych na inne NLPZ jest wysokie. Zastosujesz leki z innej grupy np. Tramadol.
  2. w sytuacji braku objawów i wywiadu wskazującego na nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy celowa jest próba prowokacji kwasem acetylosalicylowym kontrolowana placebo w warunkach szpitalnych. Wynik ujemny umożliwi stosowanie preparatów kwasu acetylosalicylowego.
  3. należy wykonać testy skórne punktowe z metamizolem, paracetamolem oraz innymi dostępnymi NLPZ z uwzględnieniem koksybów oraz oznaczyć miana swoistych IgE-w skierowanych przeciwko tym lekom. Ujemne wyniki testów skórnych i oznaczeń sIgE umożliwią wytypowanie bezpiecznego NLPZ. Czułość tych badań jest jednak ograniczona w przypadku NLPZ. Dlatego typując lek bezpieczny należy potwierdzić jego tolerancję wynikiem kontrolowanej placebo prowokacji doustnej.
  4. ...
  5. ...
U dzieci „bezpieczną” dawką glikokortykosteroidów wziewnych ze względu na metabolizm kostny jest:
  1. poniżej 200 mcg/ml.
  2. poniżej 400 mcg/ml.
  3. poniżej 500 mcg/ml.
  4. ...
  5. ...
Dziecko lat 5 z wypryskiem i alergią na mleko krowie rozpoznaną w 3 miesiącu życia. Mleko wyeliminowano. Zmiany skórne ustąpiły w 2 roku życia. Od 4 roku życia nawrót wyprysku z licznymi epizodami ostrej pokrzywki. Dlatego wyeliminowano mleko i inne pokarmy kierując się wynikami SPT i sIgE. Stan skóry uległ znacznej poprawie. Nie odnotowano epizodów pokrzywki. Matka nie jest w stanie eliminować tak wielu pokarmów (tabela). Podejmij decyzję.
  1. wykonasz prowokacje (DBPCFC) wszystkimi eliminowanymi pokarmami w sposób umożliwiający ocenę reakcji natychmiastowych i opóźnionych.
  2. wykonasz testy płatkowe (APT) z mlekiem, jajem, soją i mąką pszenną, które najczęściej odpowiadają za zaostrzenia wyprysku. Łączna wartość predykcji dodatnich SPT, sIgE i APT jest wysoka co pozwoli zweryfikować wcześniejsze rozpoznanie alergii na te pokarmy i ograniczy liczbę prowokacji. Pokarmy reagujące krzyżowo z pyłkami bywają przyczyną pokrzywek pokarmowych i niekiedy zaostrzeń AZS. W razie potrzeby uwzględnisz testy: APT i DBPCFC.
  3. nie sposób wykonać tak wielu prób prowokacji. Należy konsekwentnie eliminować wszystkie pokarmy zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i liczyć na pojawienie się naturalnej tolerancji.
  4. ...
  5. ...
Spośród leków antyhistaminowych kobiecie w ciąży w wyjątkowych sytuacjach zalecić można:
  1. cetyryzyne i loratadynę.
  2. lewocetyryzynę i dezloratadynę w drugim i trzecim trymestrze.
  3. feksofenadynę.
  4. ...
  5. ...
Podwójna ślepa, kontrolowana palcebo, próba prowokacji pokarmem (DBPCFC) jest „złotym standardem” w rozpoznawaniu alergii pokarmowej u dzieci z AZS. Czy w związku z tym możliwe są wyniki fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne DBPCFC?
  1. dodatni wynik DBPCFC oznacza rozpoznanie alergii pokarmowej u dziecka z AZS, a wynik ujemny rozpoznanie alergii wyklucza. Dotyczy to także sytuacji, w których wywiad i wyniki testów skórnych z badanym pokarmem oraz oznaczeń sIgE są ujemne. Oznacza to, że czułość i swoistość DBPCFC wynosi 100%.
  2. określenie „złoty standard” dotyczy jedynie sposobu prowadzenia próby w sposób eliminujący wpływ pacjenta i lekarza na jej przebieg oraz interpretację wyniku. Możliwe są sytuacje, w których uzyskujemy wynik fałszywie ujemny (czułość < 100%).
  3. określenie „złoty standard” dotyczy jedynie sposobu prowadzenia próby w sposób eliminujący wpływ pacjenta i lekarza na jej przebieg oraz interpretację wyniku. Możliwe są sytuacje, w których uzyskujemy wynik fałszywie dodatni (swoistość < 100%).
  4. ...
  5. ...
Około 10-15% osób bez objawów alergii ma dodatnie wyniki sIgE i punktowych testów skórnych, osoby te mają większe ryzyko zachorowania na chorobę atopową.
  1. pierwsze twierdzenie jest prawdziwe, drugie jest fałszywe.
  2. pierwsze twierdzenie jest fałszywe, drugie jest prawdziwe.
  3. obydwa twierdzenia są fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Pacjent lat 24 z alergicznym sezonowym nieżytem nosa (ASNN). Objawy od 14 roku życia (od maja do lipca, od 2 lat do początku września). Od 8 lat objawy zespołu alergii jamy ustnej (OAS) wyzwalane przez kontakt z niektórymi odmianami jabłek i surowym selerem. W okresie minionego roku objawy OAS niezwiązane ze spożywaniem jabłka i selera. Ostanie dwa epizody (nasilony obrzęk warg i języka z poczuciem osłabienia, kurczowe bóle brzucha z oddawaniem luźnego stolca) bezpośrednio po spożyciu domowego obiadu. Dokonaj weryfikacji rozpoznania, zaplanuj badania dodatkowe i w razie potrzeby zmodyfikuj leczenie:
  1. pacjent zaczął reagować na bylicę z czym wiążą się reakcje krzyżowe na tolerowany wcześniej alergen termostabilny selera obecny np. w domowej zupie. Wskazują na to: wydłużenie się okresu trwania objawów ASNN, objawy OAS niezwiązane ze spożyciem surowego jabłka lub selera oraz objawy odpowiadające anafilaksji. Należy potwierdzić uczulenie na bylicę i wyeliminować seler obecny w potrawach gotowanych i seler sproszkowany stosowany w niektórych przyprawach.
  2. pacjent zaczął reagować na bylicę z czym wiążą się reakcje krzyżowe na tolerowany wcześniej alergen termostabilny selera obecny np. w domowej zupie. Wskazują na to: wydłużenie się okresu trwania objawów ASNN, objawy OAS niezwiązane ze spożyciem surowego jabłka lub selera oraz objawy odpowiadające anafilaksji. Należy potwierdzić uczulenie na bylicę i wyeliminować seler obecny w potrawach gotowanych i seler sproszkowany stosowany w niektórych przyprawach. Rozpoznanie potwierdzi dodatni wynik testu punktowego z selerem gotowanym.
  3. pacjent zaczął reagować na pyłki leszczyny czym wiążą się reakcje krzyżowe na orzechy laskowe, które bywają „ukrytym” alergenem wielu środków spożywczych. Nie wyklucza to możliwych reakcji krzyżowych na orzechy u osoby z alergią na pyłki brzozy. W tym celu należy wykonać testy punktowe z preparatem pyłków leszczyny oraz orzechem laskowym w postaci naturalnej uwzględniając orzech gotowany.
  4. ...
  5. ...
Działaniem o największej „sile dowodowej” w ramach prewencji II-rzędowej astmy u dzieci jest:
  1. stosowanie pościeli „antyalergicznej” u dzieci z atopowym zapaleniem skóry.
  2. dieta hipoalergiczna dziecka.
  3. karmienie naturalne do 6 m-ca życia.
  4. ...
  5. ...
Różnica między remodelingiem w astmie i POChP polega głównie na:
1) w POChP nie obserwuje się depozycji kolagenu pod nabłonkiem;
2) istotą remodelingu w astmie jest zaburzenie równowagi pomiędzy metaloproteazami, a ich inhibitorami. W POChP to zjawisko nie występuje;
3) cechą remodelingu nabłonka u chorych na POChP jest ogniskowa metaplazja, zmniejszenie liczby rzęsek, atrofia i złuszczanie;
4) u chorych na astmę hiperplazja komórek kubkowych obserwowana jest przede wszystkim w małych oskrzelach, a w POChP- w dużych;
5) u chorych na astmę obserwuje się proliferację naczyń oskrzeli, w POChP zmiany w unaczynieniu oskrzeli nie występują.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4.
  2. 3,5.
  3. tylko 3.
  4. ...
  5. ...
Czynnikami ryzyka wystąpienia niepożądanych objawów w trakcie immunoterapii jadem owadów błonkoskrzydłych są:
  1. płeć żeńska, starszy wiek, choroby układu krążenia.
  2. płeć męska, dzieci, metoda ultra-rush, jad pszczoły.
  3. dzieci, metoda rush, wielkość odczynu w teście skórnym i wysoki poziom slgE, jad pszczoły.
  4. ...
  5. ...
80% chorych z objawami uczulenia na brzozę po zjedzeniu owoców ma zmiany w jamie ustnej i gardle, odpowiada za to wspólny alergen brzozy i niektórych owoców, którym jest lipidowe białko transferowe (LTP).
  1. pierwsze twierdzenie jest prawdziwe, drugie jest fałszywe.
  2. pierwsze twierdzenie jest fałszywe, drugie jest prawdziwe.
  3. obydwa twierdzenia są fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Jest poważnym schorzeniem narządu wzroku mogącym upośledzić zdolność widzenia. Rozpoczyna się między 3. a 20. rokiem życia, głównie u chłopców. U większości pacjentów można wykazać tło genetyczne. Charakterystycznym objawem w badaniu przedmiotowym jest obecność brodawek w spojówce tarczki górnej. Powikłaniem mogą być owrzodzenia i blizny rogówki. Powyższy opis dotyczy:
  1. olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek.
  2. atopowego zapalenia rogówki i spojówek.
  3. alergicznego zapalenia spojówek.
  4. ...
  5. ...
Na wynik badania spirometrycznego wywiera wpływ między innymi pozycja ciała. Zaleca się jej wykonanie w pozycji:
  1. leżącej.
  2. siedzącej wyprostowanej.
  3. stojącej.
  4. ...
  5. ...
W badaniu spirometrycznym obserwowana jest dobowa zmienność wyników. I tak najwyższe wartości szczytowego przypływu wydechowego (PEF) obserwuje się w godzinach wieczornych, najwyższe wartości natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) i maksymalnych przepływów wydechowych (MEF) we wczesnych godzinach porannych. Za przyczynę ww. zaburzeń odpowiedzialne są:
1) insulina;           
2) glukagon;           
3) endogenne glikokortykosteroidy;
4) dwutlenek węgla;
5) aminy katecholowe.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 1,3.
  3. 2,3.
  4. ...
  5. ...
Badaniem diagnostycznym pozwalającym określić odwracalność obturacji u chorych na astmę oskrzelową jest:
  1. próba prowokacyjna.
  2. test chodu.
  3. saturacja krwi włośniczkowej.
  4. ...
  5. ...
Restrykcyjny zespół upośledzenia sprawności wentylacyjnej płuc można podejrzewać w badaniu spirometrycznym, jeśli zostaną stwierdzone zmiany pod postacią:
1) zmniejszenia wartości natężonej pojemności życiowej (FVC);
2) zwiększenia wartości natężonej pojemności życiowej (FVC);
3) wtórnego zmniejszenia wartości natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1);
4) zwiększenia wartości natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1);
5) wskaźnik FEV1%FVC > 0,7.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3,5.
  2. 2,4,5.
  3. 1,2,3.
  4. ...
  5. ...
Na indywidualne różnice w wartościach natężonej pojemności życiowej (FVC) i natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) niezależne od współpracy chorego, wywierają wpływ:
1) wiek;  2) rodzaj ustnika;  3) wzrost;  4) płeć;  5) rodzaj aparatu.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3,4.
  2. 1,2,3.
  3. 2,3,5.
  4. ...
  5. ...
Nieprawidłowy wynik testu drobnych oskrzeli można rozpoznać jeśli:
1) MEF50 < 60% wartości należnej;  
2) FEV1 > 80% wartości należnej;   
3) FEV1%FVC < 0,7;
4) FEV1%FVC > 0,7;
5) FEV1 < 80% wartości należnej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,4.
  3. 1,3,5.
  4. ...
  5. ...
Kontaktowymi alergenami typowo zawodowymi są:
1) lateks;         
2) nikiel;         
3) żywice epoksydowe;   
4) formalina;
5) utwardzacze (zwłaszcza trójetyneloczteroamina-TECZA).
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3.
  2. 2,3.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Alergia zawodowa na tlenek etylenu zwykle objawia się:
1) napadami astmy oskrzelowej;   
2) wypryskiem kontaktowym;   
3) obrzękiem alergicznym;
4) anafilaksją;
5) alergicznym nieżytem nosa.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3.
  2. 2,3.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Uszereguj glikokortykoidy na podstawie frakcji leku dostępnej ogólnoustrojowo po podaniu wziewnym od najmniejszej do największej:
1) flutikazon;           
2) furanokarboksylan mometazonu;     
3) dipropronian beklometazonu;
4) cyklezonid;
5) budezonid.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 4,2,1,5,3.
  2. 1,2,5,4,3.
  3. 4,5,2,3,1.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych stwierdzeń są prawdziwe?
1) zwiększenie stężenia prostaglandyny D2 w osoczu jest użytecznym markerem reakcji alergicznej;
2) prostaglandyna D2 powoduje skurcz oskrzeli;
3) prostaglandyna D2 jest silnym chemoatraktantem dla limfocytów Th2;
4) szybki metabolizm i bardzo małe stężenie ograniczają wykorzystanie prostaglandyny D2 jako markera reakcji alergicznej;
5) antagoniści receptora dla prostaglandyny D2 są skutecznymi lekami przeciwalergicznymi.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 2,3,4.
  3. 1,3,5.
  4. ...
  5. ...
Antagoniści histaminowego receptora H2 są niekiedy stosowani w leczeniu pokrzywki. Uzasadnieniem takiego postępowania jest:
1) ekspresja receptora H2 w komórkach tucznych skóry;
2) niezadowalająca odpowiedź kliniczna na antagonistów receptora H1;
3) bardzo duże stężenia lokalne histaminy aktywujące obydwa receptory;
4) hamowanie uwalniania mediatorów z komórek tucznych po pobudzeniu ich receptora H2;
5) immunosupresyjne działanie antagonistów receptora H2 obserwowane również w innych reakcjach alergicznych.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,3,4.
  3. 2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Kalcyneuryna jest fosfatazą białkową, która w limfocytach T odpowiedzialna jest za aktywację tych komórek i syntezę cytokin. Które z poniższych zdań są prawdziwe?
1) kompleks cyklosporyny z cyklofiliną hamuje kalcyneurynę;
2) takrolimus wiąże się z immunofiliną FKBP12 i hamuje kalcineurynę;
3) mykofenolan mofetylu wiąże się z mofetyfiliną i hamuje kalcyneurynę;
4) sirolimus wąże się z immunofiliną FKBP12 i hamuje kalcyneurynę;
5) pimekrolimus wiąże się z makrofiliną 12 i hamuje kalcyneurynę.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,5.
  3. 2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Które z wymienionych przeciwciał mają znaczenie w etiologii przewlekłej pokrzywki idiopatycznej?
  1. IgE przeciwko enterotoksynie gronkowcowej typu B.
  2. IgG przeciwko podjednostce alfa receptora dla IgE o dużym powinowactwie.
  3. IgG przeciwko podjednostce beta receptora dla IgE o dużym powinowactwie.
  4. ...
  5. ...
Przeciwzapalne działanie glikokortykosteroidów w najszerszym zakresie na poziomie molekularnym jest powodowane przez:
  1. hamowanie produkcji leukotrienów cysteinylowych.
  2. hamowanie proliferacji limfocytów T.
  3. oddziaływanie pobudzonego receptora dla glikokortykosteroidów z regionami kontrolnymi genów hamującymi ich ekspresję - transrepresji.
  4. ...
  5. ...
Badania epidemiologiczne dowodzą, że:
  1. ryzyko zachorowania na astmę zwiększa się u każdego następnego dziecka w rodzinie wielodzietnej.
  2. ryzyko zachorowania na astmę zmniejsza się u każdego następnego dziecka w rodzinie wielodzietnej.
  3. ryzyko zachorowania na astmę dzieci w rodzinie wielodzietnej nie zależy od kolejności ich urodzin.
  4. ...
  5. ...
28-letni chirurg skarży się na nocny kaszel występujący od 3 lat. Przyjmuje wówczas tabletki thiocodinu lub klemastyny, które wyraźnie łagodzą objawy. Grzecznościowo wykonana spirometria nie wykazała zaburzeń wentylacji. Jego 2 letnia córeczka nie toleruje mleka. Co byś zrobił/a gdyby ten lekarz zgłosił się do Ciebie jako pacjent i obiecał, że będzie stosował się do zaleceń?
1) tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości;
2) punktowe testy skórne z alergenami pokarmowymi;
3) zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej P-A;
4) test rozkurczowy z formoterolem;
5) test prowokacji oskrzelowej z metacholiną.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 1,3.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Oskrzelowe testy prowokacyjne z alergenem przeprowadzane są dość rzadko gdyż:
1) są bardzo niebezpieczne dla zdrowia pacjenta;
2) trwają co najmniej 10 godzin;
3) wymagają odpowiedniego sprzętu i doświadczonego personelu;
4) nie wnoszą nic nowego do diagnostyki;
5) często zaostrzają astmę.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 2,3.
  3. 3,4.
  4. ...
  5. ...
27-letnia astmatyczka, przyjmująca codziennie Pulmicort® 2x400mcg oraz Serevent 2x50mcg, a w razie potrzeby przyjmująca Salamol EB (średnio 6-8 dawek na dobę). Budzi się co drugą noc. Od 2 lat odczulana preparatem Novohelisen depot, ponieważ jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Całkowite IgE 1300kIU/L, waży 88 kg. Immunoterapia jak dotychczas nie przyniosła radykalnej poprawy. Ponieważ jest zamożna, lekarz leczący rozważa dołączenie do tej kuracji omalizumabu. Czy byłoby to wskazane i możliwe do zastosowania?
1) tak, nie widzę żadnych przeciwwskazań;
2) nie można łączyć immunoterapii i omalizumabu;
3) tak, wysokie stężenie IgE rzadko jest następstwem choroby alergicznej;
4) przy tak wysokim stężeniu IgE niemożliwe będzie dobranie dawki optymalnej;
5) tak, wystarczy podawać dawkę 75mg 1x w miesiącu.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 2,3.
  3. 3,4.
  4. ...
  5. ...
82-letni emeryt od 20 roku życia palący 20 papierosów na dobę zgłasza, że przy wchodzeniu na III piętro ma zadyszkę, czego wcześniej nie miał. Osłuchowo lekarz stwierdził szmer pęcherzykowy i trzeszczenia w dolnych partiach obu płuc, które zniknęły po 10-12 głębokich oddechach. Wykonał także badanie EKG, które wykazało niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hissa. Skierował także pacjenta na badanie spirometryczne, które wykazało wartość FEV1 i FVC powyżej 80% wartości należnych i FEV1/FVC = 0,68. Zgodnie z własną wiedzą rozpoznał POCHP z zaburzeniem wentylacji typu obturacyjnego. Zastosował leczenie: Atrovent 4x2 dawki oraz Serevent 1 dawkę na noc. Czy zgadzasz się ze sposobem leczenia tego lekarza zaordynowanego opisywanemu pacjentowi?
1) nie zgadzam się, gdyż należałoby dodać jeszcze wziewne GKS;
2) nie zgadzam się, gdyż w tak lekkiej postaci POCHP wystarczające jest podanie Atroventu w razie potrzeby;
3) nie zgadzam się, gdyż nie ma tu podstaw do rozpoznania obturacji;
4) postąpiłbym podobnie;
5) wynik spirometrii jest prawidłowy, gdyż dolna granica normy dla FEV1 w tym wieku jest poniżej 0,65.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 1,3.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Matka pewnego 10-letniego chłopca zarejestrowanego w Poradni Alergologicznej dla Dzieci jako chorego na pyłkowicę i odczulanego szczepionką Alergovit z własnej inicjatywy zgłosiła się na testy skórne, które wykazały nadwrażliwość na pyłki brzozy (5/10mm) i bylicy(4/9mm). Nigdy wcześniej nie miała objawów kataru lub astmy w okresie pylenia tych roślin. Po 2 miesiącach zgłosiła się z prośbą, aby zastosować u niej immunoterapię swoistą. Ponieważ wywiad nie sugeruje przewagi uczulenia na którykolwiek z tych alergenów nad innym, z jakich alergenów zestawiłbyś szczepionkę i jaką drogę odczulania wybrałbyś?
1) szczepionkę doustną, gdyż jest bezpieczna i nie uciążliwa dla pacjentki;
2) zacząłbym od szczepionki z pyłkiem brzozy i metodą podskórną;
3) metoda klasyczna - szczepionka z dwóch alergenów;
4) nie podawałbym żadnej szczepionki;
5) uczulenie bezobjawowe nie wymaga żadnej terapii.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 1,3.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Pierwszą chorobą człowieka leczoną za pomocą terapii genowej był:
  1. zespół Nezelofa.
  2. zespół Wiskotta-Aldricha.
  3. zespół ataksja-teleangiektazja.
  4. ...
  5. ...
Matka zgłosiła się do pediatry z rocznym dzieckiem z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z gorączką, kaszlem i katarem. Dziecko od 8 miesiąca życia przebywało w żłobku. Od tego czasu częstość infekcji wyraźnie wzrosła. Przebieg ciąży i porodu bez powikłań. Dziecko prawidłowo przybiera na wadze, rozwój psychomotoryczny w normie.
Wyniki badań laboratoryjnych wykazały: WBC 11 000/mm³; HCT 34% (n.: 33-36%); HGB 13,1 g/100 ml; PLT 225 000/mm³, rozmaz krwi obwodowej: neutr. 53%; eoz. 2%; baz. 1%; limf. 40%; mon. 4%; IgG 700 ug/100 ml (n.: 550-950); IgM 70 ug/100 ml (n.: 30-80); IgA 25 ug/100 ml (n.: 30-70). Właściwe postępowanie terapeutyczne w tym przypadku to:
  1. regularna suplementacja preparatów immunoglobulin co 21 dni.
  2. regularna suplementacja preparatów immunoglobulin pod kontrolą ich stężenia w surowicy.
  3. okresowe przetoczenia osocza zawierającego IgA.
  4. ...
  5. ...
Które z wymienionych zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego usposabia przede wszystkim do zakażeń bakteryjnych Neisseria meningitidis oraz autoimmunizacyjnych powodowanych przez kompleksy autoimmunologiczne?
  1. dysfunkcja układu dopełniacza.
  2. zaburzenia odporności humoralnej.
  3. defekt ilościowy limfocytów T.
  4. ...
  5. ...
Cząsteczki MHC klasy II są obecne na powierzchni:
  1. erytrocytów.
  2. płytek krwi.
  3. makrofagów po aktywacji.
  4. ...
  5. ...
Jaka wartość odsetkowa eozynofili w wydzielinie z nosa jest wystarczająca do rozpoznania alergicznego lub niealergicznego eozynofilowego nieżytu nosa?
  1. 7% eozynofilów.
  2. > 10% eozynofilów.
  3. > 15% eozynofilów.
  4. ...
  5. ...
Najsilniejszym czynnikiem wzrostowym i aktywującym komórki T wszystkich typów jest:
  1. IL-1.
  2. IL-2.
  3. IL-3.
  4. ...
  5. ...
Zaburzenia równowagi-kwasowo zasadowej w ciężkim zaostrzeniu astmy oskrzelowej obejmują:
  1. ↓PaO2, ↑PaCO2, ↓pH, ↔HCO3-.
  2. ↑PaO2, ↓PaCO2, ↓pH, ↑HCO3-.
  3. ↓PaO2, ↓PaCO2, ↓pH, ↓HCO3-.
  4. ...
  5. ...
Kobieta w 30 tygodniu ciąży zgłosiła się do lekarza z powodu nasilającej się od kilku dni duszności o charakterze bronchospastycznym oraz odkrztuszania żółto podbarwionej plwociny. Od 7 lat choruje na astmę oskrzelową, ale nie przyjmuje regularnie leków, bo jak twierdzi: „przyzwyczaiła się” do lekkiej duszności, a poza tym boi się o wpływ leków na płód. W badaniu fizykalnym liczne rozsiane świsty i furczenia, uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych, tętno 130/min., Sat. O2 88%. W leczeniu zastosujesz:
  1. amoksycylinę + prednizolon (doustnie) + formoterol (wziewnie) + tlen.
  2. amoksycylinę + budesonid (wziewnie) + formoterol (wziewnie).
  3. amoksycylinę + prednizolon (doustnie) + salbutamol (wziewnie) + budesonid (wziewnie) + tlen.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij