Hematologia Jesień 2006: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Najczęstszą zmianą cytogenetyczną w szpiczaku mnogim jest:
  1. t (9:22).
  2. t (15:17).
  3. t (14:18).
  4. ...
  5. ...
Nowotworowe plazmocyty najlepiej charakteryzuje ekspresja:
  1. CD 19.
  2. CD 38.
  3. CD 56.
  4. ...
  5. ...
Do objawów zespołu POEMS należą:
  1. powiększenie wątroby i śledziony.
  2. objawy polineuropatii i zaburzenia hormonalne.
  3. białko monoklonalne i zmiany skórne.
  4. ...
  5. ...
50-letni mężczyzna od miesiąca skarży się na osłabienie i szybkie męczenie. Badaniem przedmiotowym stwierdza się bladość powłok skórnych i powiększenie śledziony (6 cm poniżej lewego łuku żebrowego). W badaniach laboratoryjnych stężenie hemoglobiny 9.0 g/dl, Ht 27%, MCV 88 fL, leukocyty 100 G/L, liczba płytek 600 G/L. W rozmazie 1% komórek blastycznych, 3% promielocytów, 4% mielocytów, 8% metamielocytów, 10% neutrofili z jądrem pałeczkowatym, 54% neutrofili z jądrem segmentowanym, 4% bazofili, 2% eozynofili, 8% monocytów, i 6% limfocytów. Mielogram i trepanobioptat bogatokomórkowe; stosunek układu granulocytowego do układu czerwonokrwinkowego 9:1. Który z testów pozwoli na ustalenie rozpoznania?
  1. krzywa żelazowa.
  2. stężenie trombopoetyny.
  3. badanie cytogenetyczne szpiku.
  4. ...
  5. ...
U uprzednio zdrowego 55-letniego mężczyzny wystąpiły bóle głowy i świąd skóry po kąpieli. W badaniu przedmiotowym stwierdza się śledzionę macaną 2 cm pod łukiem żebrowym. Stężenie hemoglobiny 22 g/dl, Ht 65%, liczba płytek krwi 750 G/L. Pozostałe badania laboratoryjne prawidłowe. U chorego rozpoznano czerwienicę prawdziwą. Jakie leczenie należy zastosować u tego chorego?
  1. hydroksymocznik i niskie dawki aspiryny.
  2. upusty krwi i wysokie dawki aspiryny.
  3. upusty krwi i niskie dawki aspiryny.
  4. ...
  5. ...
Najczęstszą przyczyna śmierci u chorych na czerwienicę prawdziwą są:
  1. powikłania zakrzepowe.
  2. powikłania krwotoczne.
  3. transformacja białaczkowa.
  4. ...
  5. ...
Optymalnym leczeniem pierwszej linii w przypadkach chłoniaków grudkowych (follicular lymphoma G1, G2) w stopniu zaawansowania klinicznego III i IV, w których występują wskazania do leczenia przeciwnowotworowego jest:
  1. chemioterapia z następową radioterapią okolic pierwotnie zajętych.
  2. chemioterapia indukująca remisję i chemioterapia podtrzymująca przez 12 miesięcy.
  3. chemioterapia (np. COP, CHOP) z przeciwciałem anty-CD20 (rituximab) w każdym kursie leczenia.
  4. ...
  5. ...
Optymalnym leczeniem pierwszej linii w przypadkach chłoniaków agresywnych (rozlanych z dużych komórek B - DLBCL) w stopniu zaawansowania klinicznego od II do IV jest:
  1. chemioterapia z następową radioterapią okolic pierwotnie zajętych.
  2. chemioterapia CHOP z następowym przeszczepieniem szpiku/komórek CD34+.
  3. chemioterapia CHOP z przeciwciałem anty-CD20 (rituximab) w każdym kursie leczenia.
  4. ...
  5. ...
Współczesne metody leczenia następujących chłoniaków pozwalają na uzyskanie przeżycia wolnego od nawrotu choroby u ponad 50% chorych:
  1. chłoniak Hodgkina.
  2. chłoniak rozlany z dużych komórek B.
  3. chłoniak Burkitta.
  4. ...
  5. ...
Następujące aberracje chromosomowe często występują u chorych na szpiczaka plazmocytowego i wiążą się z krótszym przeżyciem chorych:
  1. translokacja t(2; 9).
  2. translokacja t(14; 18).
  3. delecja chromosomu 13.
  4. ...
  5. ...
Następujące aberracje chromosomowe często występują u chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną i wiążą się z opornością na chemioterapię i krótszym przeżyciem chorych:
  1. translokacja t(2; 9).
  2. translokacja t(14; 18).
  3. delecja 17p.
  4. ...
  5. ...
U chorej 27 l. na pierwotnego chłoniaka śródpiersia o wymiarze poprzecznym guza 12 cm, po 4 kursach chemioterapii guz zmniejszył się do 5.5 cm, a badanie FDG-PET tułowia nie wykazuje cech wzmożonego metabolizmu glukozy. Chora ma szansę przeżycia 5 lat bez oznak choroby rzędu:
  1. bliską 0.
  2. poniżej 20%.
  3. 30-40%.
  4. ...
  5. ...
W przypadkach świeżo rozpoznanych chłoniaków grudkowych o powolnym przebiegu bezobjawowym nadal obowiązuje taktyka czujnej obserwacji bez leczenia, ponieważ nowe metody immunochemioterapii (przeciwciało anty-CD20 + chemioterapia indukcyjna) nie wydłużają czasu remisji ani przeżycia chorych.
  1. oba stwierdzenia prawdziwe i istnieje związek przyczynowy.
  2. oba stwierdzenia prawdziwe, ale nie ma związku przyczynowego.
  3. pierwsze prawdziwe, drugie fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Najbardziej właściwą metodą ustalenia rozpoznania w przypadku podejrzenia chłoniaka złośliwego z powodu limfadenopatii obwodowej jest wycięcie węzła chłonnego do badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego, ponieważ punkcja aspiracyjna cienkoigłowa i badanie cytologiczne jest metodą mniej inwazyjną i szybszą.
  1. 1 prawdziwe, 2 prawdziwe i istnieje związek przyczynowy.
  2. 1 prawdziwe, 2 prawdziwe i nie istnieje związek przyczynowy.
  3. 1 prawdziwe, 2 fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Chory w wieku 32 l. zgłosił się do ośrodka hematoonkologicznego z powodu pakietu węzłowego w prawym dole pachowym szerzącego się do dołu podobojczykowego, o największym wymiarze ok. 11 cm. Pakiet wycięto w całości, a wynik badania histopatologicznego brzmiał: chłoniak Hodgkina, typ MC (mixed cellularity). Diagnostyka stanu zaawansowania nie wykazała innych ognisk choroby. Pacjent nie miał objawów systemowych. Zastosowano napromienianie pól „płaszczowych” górnych i poddano chorego obserwacji. Po 4 latach chory skarżył się na zmęczenie, pobolewania w ok. lędźwiowej i stany podgorączkowe. Tomografia komputerowa jamy brzusznej wykazała powiększenie węzłów chłonnych zaotrzewnowych o największym wymiarze 4.5 cm oraz powiększenie śledziony (ok. 16 cm w wymiarze podłużnym). Obraz szpiku (trepanobiopsja) - prawidłowy. Optymalnym postępowaniem w tym przypadku jest:
  1. chemioterapia wg programu ABVD.
  2. chemioterapia wg programu BEACOPP.
  3. napromienianie pól podprzeponowych („odwrócony Y”) i śledziony.
  4. ...
  5. ...
Ponieważ u około 70-90% chorych z czerwienicą prawdziwą stwierdza się mutację genu JAK-2, dlatego wymagają oni stosowania leków zapobiegających rozwojowi zakrzepicy.
  1. przesłanka i teza są prawdziwe i istnieje między nimi związek przyczynowy.
  2. przesłanka i teza są prawdziwe, ale bez związku przyczynowego.
  3. przesłanka jest prawdziwe, a teza jest fałszywa.
  4. ...
  5. ...
Do klinicznego oddziału ratunkowego zgłosił się 71-letni chory skarżący się na obrzęk lewej kończyny dolnej. Przyjmujący podejrzewa zakrzepicę żył głębokich. Miesiąc wcześniej chory był hospitalizowany na oddziale kardiologicznym, gdzie otrzymywał profilaktycznie niskocząsteczkową heparynę. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono poziom płytek 75 x 109/L. Wcześniej, poziom płytek prawidłowy. Badanie Dopplerowskie potwierdziło kliniczne podejrzenie zakrzepicy. Jakie jest prawidłowe dalsze leczenie u tego chorego?
  1. należy włączyć heparynę, a po tym acenokumarol.
  2. należy włączyć heparynę ale jedynie niskocząsteczkową, gdyż ta postać heparyny nie jest przeciwwskazana przy podejrzeniu małopłytkowości indukowanej przez heparynę. Po tym należy przejść na leczenie acenokumarolem.
  3. należy włączyć od razu acenokumarol w dużych dawkach, gdyż żadna z form heparyny nie jest wskazana ze względu na występującą małopłytkowość, która mogła być wyindukowana przez heparynę otrzymywaną 14 dni wcześniej.
  4. ...
  5. ...
Wskaż, które z wymienionych cech przewlekłej białaczki szpikowej (PBS) są prawdziwe:
1) często w momencie rozpoznania poza leukocytozą stwierdza się splenomegalię, niedokrwistość i małopłytkowość;
2) stwierdzenie niskiej aktywności fosfatazy alkalicznej granulocytów jest niezbędne do ustalenia rozpoznania;
3) u 90% chorych stwierdza się fuzję chromosomów 9 i 22;
4) produktem fuzyjnego genu BCR/ABL jest białko o masie cząsteczkowej 210 kDa mające aktywność kinazy tyrozynowej;
5) działanie imatinibu w PBS polega na współzawodniczeniu z ATP
w miejscu domeny kinazowej białka Bcr/Abl ,co hamuje jego autofosforylację oraz fosforylację tyrozyny na innych substratach.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,4.
  2. 3,5.
  3. 2,4.
  4. ...
  5. ...
42-letni nie mający rodzeństwa mężczyzna sezonowo pracujący w Irlandii zgłosił się do tamtejszego lekarza z powodu osłabienia i skłonności do siniaczenia. W badaniu fizykalnym nie stwierdzono odchyleń od normy poza bladością powłok skórnych. W morfologii krwi obwodowej stwierdzono Hb 6 g/dL, ANC 850/uL i PLT-18 000/uL, retikulocyty niewykrywalne. W biopsji aspiracyjnej szpiku i trepanobiopsji stwierdzono jedynie pojedyncze elementy układu krwiotwórczego. Badanie cytogenetyczne- kariotyp prawidłowy męski. W badaniach laboratoryjnych aktywność transaminaz prawidłowa, ale wysoki poziom przeciwciał anty-Hbs i anty-Hbc. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące diagnostyki powyższego chorego:
1) na podstawie obrazu krwi obwodowej oraz szpiku kostnego można rozpoznać anemię aplastyczną;
2) w każdym przypadku podejrzenia anemii aplastycznej należy wykonać badania cytometryczne w kierunku obecności antygenów CD55 i CD59 na erytrocytach i CD16 na granulocytach;
3) wykrycie komórek krwi charakterystycznych dla nocnej napadowej hemoglobinurii ma znaczenie rokownicze dla odpowiedzi na leczenie immunosupresyjne;
4) leczeniem z wybory u wyżej wymienionego chorego jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego;
5) istnieje prawdopodobny związek przyczynowy miedzy przebyciem zakażenia wirusem HBV, a rozwojem anemii aplastycznej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3,4.
  2. 1,2,3,5.
  3. 1,2,4,5.
  4. ...
  5. ...
Bortezomib jest nowym lekiem stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące mechanizmu jego działania:
1) jest inhibitorem kinaz seroninowo-treoninowych aktywnych w patogenezie szpiczaka mnogiego;
2) zmniejsza ilość czynników transkrypcyjnych NF-kB aktywujących geny uczestniczące w proliferacji komórek szpiczakowych;
3) działa głównie poprzez zahamowanie proteasomów;
4) hamuje wrzeciono kariokinetyczne nie dopuszczając do prawidłowego rozdziału chromosomów w proliferujacych komórkach szpiczakowych;
5) działa synergistycznie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu szpiczaka mnogiego.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,5.
  3. 2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Badanie metodą mikromacierzy:
  1. umożliwia równoczesne badanie stężenia wielu białek w komórce.
  2. pozwala na jednoczesne wykrycie translokacji w wielu chromosomach.
  3. materiałem badanym jest RNA komórkowe.
  4. ...
  5. ...
Cytometria przepływowa pozwala na:
1) ocenę wielkości komórek;
2) ocenę obecności ziarnistości w komórkach;
3) ocenę obecności określonych antygenów na powierzchni komórki;
4) ocenę fazy cyklu komórkowego;
5) odróżnienie wczesnych komórek prawidłowych od komórek białaczkowych poprzez ocenę obecności antygenu CD34.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. tylko 1.
  2. 1,2.
  3. 1,2,3.
  4. ...
  5. ...
Ostra białaczka promielocytowa (M3) charakteryzuje się:
1) na poziomie molekularnym dochodzi do fuzji genu RARalfa (receptora dla retinoidów) z innymi genami, najczęściej z genem PML znajdującym się na chromosomie 15;
2) powstaniem fuzyjnego białka PML-RARalfa, którego obecność hamuje transkrypcję szeregu genów. Odbywa to się poprzez wiązanie innych białek, które z kolei wiążą deacetylazę histonów zmieniającej konformację chromatyny, co właśnie hamuje transkrybcję genów;
3) ATRA (kwas transretinowy) powoduje uwolnienie białek wiążących deacetylazę histonów, co umożliwia transkrybcję genów i odblokowanie zahamowanego różnicowania promielocytów;
4) stwierdzenie translokacji (11:17) w białaczce promielocytowej może wiązać się z opornością na leczenie ATRA;
5) leczenie ATRA jest wystarczające do wyleczenia tego typu białaczki.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. tylko 1.
  2. 1,2.
  3. 1,2,3.
  4. ...
  5. ...
Czas protrombinowy:
  1. to podstawowe badanie w monitorowaniu leczenia doustnymi antykoagulantami.
  2. jest dobrym miernikiem toru wewnętrznego krzepnięcia.
  3. jest dobrym miernikiem toru wspólnego.
  4. ...
  5. ...
Dotąd zdrowa 28 letnia kobieta została przyjęta do szpitala z powodu nagłego pojawienia się zaburzeń orientacji i widzenia, gorączki 38,5°C, a w badaniu fizycznym jedyną nieprawidłowością była obecność licznych wybroczyn krwawych na skórze. Stężenie Hb wynosiło 6 g/dl, liczba krwinek białych 7 G/l, a liczba płytek krwi 5 G/l, czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) były prawidłowe. W rozmazie krwi obwodowej obecne były fragmenty krwinek czerwonych- schizocyty. Wskaż najbardziej prawdopodobne rozpoznanie:
  1. rozsiane śródnaczyniowe krzepnięcie (DIC).
  2. zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP).
  3. małopłytkowość polekowa.
  4. ...
  5. ...
Ryzyko zakrzepicy żył głębokich zwiększają:
  1. nabyty niedobór białka C.
  2. zespół antyfosfolipidowy.
  3. rak trzustki.
  4. ...
  5. ...
W odniesieniu do trombiny prawidłowe jest stwierdzenie:
  1. heparyna aktywuje trombinę.
  2. hamuje agregację płytek krwi w chorobie von Willebranda.
  3. powoduje przemianę fibrynogenu w fibrynę.
  4. ...
  5. ...
Wskaż stany kliniczne, które mogą pojawić się w zespole antyfosfolipidowym:
  1. zakrzepica żylna.
  2. zakrzepica tętnicza.
  3. nawykowe poronienia.
  4. ...
  5. ...
U kobiet w ciąży do wzrostu ryzyka zakrzepicy przyczyniają się następujące zmiany:
  1. zwiększenie stężenia fibrynogenu.
  2. zwiększenie stężenia czynnika VIII.
  3. obniżenie stężenia antytrombiny.
  4. ...
  5. ...
Osocze świeżo mrożone:
  1. jest leczeniem z wyboru w hemofilii A.
  2. jest zalecane w leczeniu zakrzepowej plamicy małopłytkowej.
  3. jest szczególnie wskazane w samoistnej autoimmunologicznej plamicy małopłytkowej.
  4. ...
  5. ...
W odniesieniu do samoistnej małopłytkowości autoimmunizacyjnej (ITP) prawdziwe są następujące stwierdzenia, z wyjątkiem:
  1. czas przeżycia płytek krwi jest skrócony.
  2. choroba występuje częściej u mężczyzn w wieku > 60 lat.
  3. przeciwciała przeciwpłytkowe tworzą się głównie w śledzionie.
  4. ...
  5. ...
Plazmafereza jest przydatna w:
  1. zespole nadlepkości w przebiegu makroglobulinemii Waldenstrőma.
  2. w zespole Goodpasture’a.
  3. zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP).
  4. ...
  5. ...
Do typowych objawów samoistnej autoimmunizacyjnej plamicy małopłytkowej (ITP) należą:
  1. wylewy krwawe do mięśni i stawów.
  2. późne krwawienia po usunięciu zęba i po zabiegach chirurgicznych.
  3. występowanie wybroczyn i sińców na skórze, a czasem krwawień z błon śluzowych.
  4. ...
  5. ...
W odniesieniu do płytek krwi prawdziwe są poniższe stwierdzenia, z wyjątkiem:
  1. wielokrotny biorca koncentratu krwinek płytkowych wytwarza często alloprzeciwciała przeciwpłytkowe.
  2. kwas acetylosalicylowy nieodwracalnie hamuje enzym przemiany kwasu arachidonowego - cyklooksygenazę.
  3. w prawidłowej śledzionie stale znajduje się około 30% płytek krwi, a w powiększonej więcej.
  4. ...
  5. ...
W razie wystąpienia krwawienia w czasie leczenia heparyną lekiem z wyboru jest:
  1. chlorek wapnia.
  2. desmopresyna (DDAVP).
  3. cyklonamina.
  4. ...
  5. ...
70-letni mężczyzna został przyjęty do oddziału hematologii z powodu uczucia zmęczenia, oddawania czerwonawego moczu i zimnych o zmienionym, wybitnie bladym kolorze palców rąk. Fizykalnie stwierdzono: bladość powłok i wyczuwalną śledzionę, bez limfadenopatii obwodowej. Badania laboratoryjne wykazały: Hgb 10,5g%, wyraźną autoaglutynację erytrocytów w rozmazie krwi bez fragmentów krwinek ale z obecnością sferocytów i liczbą retykulocytów 180tys./ul; Które z poniższych stwierdzeń jest niesłuszne?
  1. najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest choroba zimnych aglutynin.
  2. bezpośredni odczyn Coombsa jest prawdopodobnie dodatni.
  3. obraz ten może być spowodowany stosowaniem dużych dawek penicyliny.
  4. ...
  5. ...
36-letnia kobieta z wywiadem obfitych miesiączek, poza tym zdrowa została skierowana do hematologa z powodu niedokrwistości mikrocytowej, hypochromicznej. Które z poniższych badań nie jestuzasadnione?
  1. wysycenie transferyny.
  2. badanie ginekologiczne.
  3. poziom ferrytyny.
  4. ...
  5. ...
Wyraźnie dodatni bezpośredni odczyn Coombsa jest prawie zawsze spotykany w następujących stanach:
1) choroba zimnych aglutynin;
2) choroba hemolityczna noworodków na tle konfliktu Rh;
3) nocna napadowa hemoglobinuria;
4) niedokrwistość hemolityczna na tle niedoboru G-6PD;
5) choroba hemolityczna noworodków na tle niezgodności ABO.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 3,4.
  3. 1,5.
  4. ...
  5. ...
Jaki powinny być pierwsze kroki postępowania z izolowaną, przypadkowo wykrytą, bezobjawową granulocytopenią - 0,9tys./ul?
1) przeprowadzić szczegółowy wywiad co do możliwej przyczyny granulocytopenii;
2) powtórzyć badanie morfologiczne krwi;
3) wykonać badanie szpiku kostnego;
4) podać G-CSF;
5) skierować do szpitala.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 4,5.
  2. 1,2.
  3. 3,4.
  4. ...
  5. ...
Który cały zestaw odchyleń hematologicznych jest typowo stwierdzany w nabytym zespole niedoboru odporności (AIDS)?
1) monocytopenia;     
2) retykulocytoza;     
3) limfopenia;
4) odmłodzenie granulocytów;
5) sferocytoza.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 1,3,4.
  3. 4,5.
  4. ...
  5. ...
Jaki prosty test pozwoli na ocenę szpikowej rezerwy granulocytów?
  1. powtórzenie badania morfologicznego krwi po posiłku.
  2. badanie cytologiczne szpiku.
  3. badanie trepanobioptyczne szpiku.
  4. ...
  5. ...
Do konsekwencji niedoboru IgA należą wszystkie powikłania, z wyjątkiem:
  1. infekcji górnych dróg oddechowych.
  2. chorób autoimmunizacyjnych.
  3. ciężkich reakcji alergicznych po przetaczaniach preparatów krwi.
  4. ...
  5. ...
Małopłytkowość występuje bardzo często w przebiegu:
1) plamicy Schoenleina-Henocha;   
2) anemii aplastycznej;       
3) toczna układowego;
4) malarii;
5) choroby krwotocznej noworodków.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 2,5.
  3. 1,3.
  4. ...
  5. ...
Chory z chłoniakiem o wysokim stopniu złośliwości otrzymał kurs leczenia zawierający w swym składzie m.in. Vepezyd w dużych dawkach i pochodne nitrozomocznika. Przed planowanym wypisem ze szpitala ma dobre samopoczucie ogólne, a w badaniu morfologicznym krwi stwierdzono Hgb 8,0g%, RBC 2,7 ml/ul, leukocytoza 3,8 tys/ul, granulocyty 1,6 tys./ul. Którą z poniższych decyzji można by uznać za najbardziej właściwą na najbliższy okres?
  1. chory może być wypisany do domu i zgłosi się za miesiąc na kolejny kurs leczenia.
  2. należy przeprowadzić transfuzję krwi przed wyjściem ze szpitala.
  3. należy zalecić stosowanie żelaza i kwasu foliowego.
  4. ...
  5. ...
Która postać niedoboru odpornościowego stwarza w praktyce najczęstsze ryzyko powikłań alergicznych poprzetoczeniowych?
  1. selektywny niedobór IgG.
  2. zespół Kostmana.
  3. przewlekła choroba ziarniniakowa.
  4. ...
  5. ...
Fagocytoza stanowi główną funkcję:
1) limfocytów NK (zabijających);    
2) granulocytów obojętnochłonnych;    
3) monocytów;
4) limfocytów T8
5) eozynofilów.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4.
  2. 3,4.
  3. 2,3.
  4. ...
  5. ...
U 19-letniej nowopoślubionej kobiety z rodzinnym wywiadem sferocytozy pogłębiła się niedokrwistość i zapadła decyzja o potrzebie wykonania usunięcia znacznie powiększonej śledziony. Właściwe postępowanie powinno objąć następujące przedsięwzięcia,
z wyjątkiem:
  1. szczepienia przeciw pneumokokom.
  2. uzupełnienia niedoborów kwasu foliowego.
  3. uzupełnienia niedoborów żelaza.
  4. ...
  5. ...
Którego z wymienionych czynników nie trzeba rozważać jako przyczyny makrocytozy stwierdzanej w wydruku analizatora hematologicznego?
  1. stosowanie busulfanu.
  2. obecność krioglobulin.
  3. stosowanie metotreksatu.
  4. ...
  5. ...
Na powierzchni kwiotwórczych komórek macierzystych nie ma:
  1. CD34.
  2. C-kit.
  3. L-selektyny.
  4. ...
  5. ...
Receptory dla następujących cytokin krwiotwórczych mają własną kinazę tyrozynową:
1) czynnik Steel;       
2) M.-CSF;         
3) G-CSF;        
4) erytropoetyna;
5) GM-CSF;
6) interleukina-3;
7) trombopoetyna.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3,4.
  2. 1,2,7.
  3. 3,4,5.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij