Hematologia Jesień 2009: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Do objawów zespołu POEMS należą:
  1. powiększenie wątroby i śledziony.
  2. objawy polineuropatii i zaburzenia hormonalne.
  3. białko monoklonalne i zmiany skórne.
  4. ...
  5. ...
50-letni mężczyzna od miesiąca skarży się na osłabienie i szybkie męczenie. Badaniem przedmiotowym stwierdza się bladość powłok skórnych i powiększenie śledziony (6 cm poniżej lewego łuku żebrowego). W badaniach laboratoryjnych stężenie hemoglobiny 9.0 g/dl, Ht 27%, MCV 88 fL, leukocyty 100 G/L, liczba płytek 600 G/L. W rozmazie 1% komórek blastycznych, 3% promielocytów, 4% mielocytów, 8% metamielocytów, 10% neutrofili z jądrem pałeczkowatym, 54% neutrofili z jądrem segmentowanym, 4% bazofili, 2% eozynofili, 8% monocytów, i 6% limfocytów. Mielogram i trepanobioptat bogatokomórkowe; stosunek układu granulocytowego do układu czerwonokrwinkowego 9:1. Który z testów pozwoli na ustalenie rozpoznania?
  1. krzywa żelazowa.
  2. stężenie trombopoetyny.
  3. badanie cytogenetyczne szpiku.
  4. ...
  5. ...
U uprzednio zdrowego 55-letniego mężczyzny wystąpiły bóle głowy i świąd skóry po kąpieli. W badaniu przedmiotowym stwierdza się śledzionę macaną 2 cm pod łukiem żebrowym. Stężenie hemoglobiny 22 g/dl, Ht 65%, liczba płytek krwi 750 G/L. Pozostałe badania laboratoryjne prawidłowe. U chorego rozpoznano czerwienicę prawdziwą. Jakie leczenie należy zastosować u tego chorego?
  1. hydroksymocznik i niskie dawki aspiryny.
  2. upusty krwi i wysokie dawki aspiryny.
  3. upusty krwi i niskie dawki aspiryny.
  4. ...
  5. ...
Najczęstszą przyczyna śmierci u chorych na czerwienicę prawdziwą są:
  1. powikłania zakrzepowe.
  2. powikłania krwotoczne.
  3. transformacja białaczkowa.
  4. ...
  5. ...
Optymalnym leczeniem pierwszej linii w przypadkach chłoniaków grudkowych (follicular lymphoma G1, G2) w stopniu zaawansowania klinicznego III i IV, w których występują wskazania do leczenia przeciwnowotworowego jest:
  1. chemioterapia z następową radioterapią okolic pierwotnie zajętych.
  2. chemioterapia indukująca remisję i chemioterapia podtrzymująca przez 12 miesięcy.
  3. chemioterapia (np. COP, CHOP) z przeciwciałem anty-CD20 (rituximab) w każdym kursie leczenia.
  4. ...
  5. ...
Optymalnym leczeniem pierwszej linii w przypadkach chłoniaków agresywnych (rozlanych z dużych komórek B-DLBCL) w stopniu zaawansowania klinicznego od II do IV jest:
  1. chemioterapia z następową radioterapią okolic pierwotnie zajętych.
  2. chemioterapia CHOP z następowym przeszczepieniem szpiku/komórek CD34+.
  3. chemioterapia CHOP z przeciwciałem anty-CD20 (rituximab) w każdym kursie leczenia.
  4. ...
  5. ...
Współczesne metody leczenia następujących chłoniaków pozwalają na uzyskanie przeżycia wolnego od nawrotu choroby u ponad 50% chorych:
  1. chłoniak Hodgkina.
  2. chłoniak rozlany z dużych komórek B.
  3. chłoniak Burkitta.
  4. ...
  5. ...
Następujące aberracje chromosomowe często występują u chorych na szpiczaka plazmocytowego i wiążą się z krótszym przeżyciem chorych:
  1. translokacja t(2; 9).
  2. translokacja t(14; 18).
  3. delecja chromosomu 13.
  4. ...
  5. ...
Następujące aberracje chromosomowe często występują u chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną i wiążą się z opornością na chemioterapię i krótszym przeżyciem chorych:
  1. translokacja t(2; 9).
  2. translokacja t(14; 18).
  3. delecja 17p.
  4. ...
  5. ...
U chorej 27 l. na pierwotnego chłoniaka śródpiersia o wymiarze poprzecznym guza 12 cm, po 4 kursach chemioterapii guz zmniejszył się do 5.5 cm, a badanie FDG-PET tułowia nie wykazuje cech wzmożonego metabolizmu glukozy. Chora ma szansę przeżycia 5 lat bez oznak choroby rzędu:
  1. bliską 0.
  2. poniżej 20%.
  3. 30-40%.
  4. ...
  5. ...
Ponieważ u około 70-90% chorych z czerwienicą prawdziwą stwierdza się mutację genu JAK-2, dlatego wymagają oni stosowania leków zapobiegających rozwojowi zakrzepicy.
  1. przesłanka i teza są prawdziwe i istnieje między nimi związek przyczynowy.
  2. przesłanka i teza są prawdziwe ale bez związku przyczynowego.
  3. przesłanka jest prawdziwe, a teza jest fałszywa.
  4. ...
  5. ...
Chory w wieku 32 l. zgłosił się do ośrodka hematoonkologicznego z powodu pakietu węzłowego w prawym dole pachowym szerzącego się do dołu podobojczykowego, o największym wymiarze ok. 11 cm. Pakiet wycięto w całości, a wynik badania histopatologicznego brzmiał: chłoniak Hodgkina, typ MC (mixed cellularity). Diagnostyka stanu zaawansowania nie wykazała innych ognisk choroby. Pacjent nie miał objawów systemowych. Zastosowano napromienianie pól „płaszczowych” górnych
i poddano chorego obserwacji. Po 4 latach chory skarżył się na zmęczenie, pobolewania w ok. lędźwiowej i stany podgorączkowe. Tomografia komputer. jamy brzusznej wykazała powiększenie węzłów chłonnych zaotrzewnowych o największym wymiarze 4.5 cm oraz powiększenie śledziony (ok. 16 cm w wymiarze podłużnym). Obraz szpiku (trepanobiopsja) prawidłowy. Optymalnym postępowaniem w tym przypadku jest:
  1. chemioterapia wg programu ABVD.
  2. chemioterapia wg programu BEACOPP.
  3. napromienianie pól podprzeponowych („odwrócony Y”) i śledziony.
  4. ...
  5. ...
Do klinicznego oddziału ratunkowego zgłosił się 71-letni chory skarżący się na obrzęk lewej kończyny dolnej. Przyjmujący podejrzewa zakrzepicę żył głębokich. Miesiąc wcześniej chory był hospitalizowany na oddziale kardiologicznym, gdzie otrzymywał profilaktycznie niskocząsteczkową heparynę. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono poziom płytek 75 x 109/L. Wcześniej, poziom płytek prawidłowy. Badanie Dopplerowskie potwierdziło kliniczne podejrzenie zakrzepicy. Jakie jest prawidłowe dalsze leczenie u tego chorego?
  1. należy włączyć heparynę, a po tym acenokumarol.
  2. należy włączyć heparynę ale jedynie niskocząsteczkową, gdyż ta postać heparyny nie jest przeciwwskazana przy podejrzeniu małopłytkowości indukowanej przez heparynę. Po tym należy przejść na leczenie acenokumarolem.
  3. należy włączyć od razu acenokumarol w dużych dawkach, gdyż żadna z form heparyny nie jest wskazana ze względu na występującą małopłytkowość, która mogła być wyindukowana przez heparynę otrzymywaną 14 dni wcześniej.
  4. ...
  5. ...
Czas protrombinowy:
  1. to podstawowe badanie w monitorowaniu leczenia doustnymi antykoagulantami.
  2. jest dobrym miernikiem toru wewnętrznego krzepnięcia.
  3. jest dobrym miernikiem toru wspólnego.
  4. ...
  5. ...
Bortezomib jest nowym lekiem stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące mechanizmu jego działania:
1) jest inhibitorem kinaz seroninowo-treoninowych aktywnych w patogenezie szpiczaka mnogiego;
2) zmniejsza ilość czynników transkrypcyjnych NF-kB aktywujących geny uczestniczące w proliferacji komórek szpiczakowych;
3) działa głównie poprzez zahamowanie proteasomów;
4) hamuje wrzeciono kariokinetyczne nie dopuszczając do prawidłowego rozdziału chromosomów w proliferujących komórkach szpiczakowych;
5) działa synergistycznie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu szpiczaka mnogiego.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,5.
  3. 2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Na podstawie podanego poniżej opisu zaproponuj leczenie, w ramach badania klinicznego, najbardziej optymalnego dla takich przypadków: Opis:
U 20-letniego mężczyzny rozpoznano ziarnicę złośliwą (ZZ), histopatologicznie NS II, w okresie III B klinicznego zaawansowania.
Po zastosowaniu 6 kursów chemioterapii wg schematu ABVD, uzupełnionych radioterapią na ogniska zajęte chorobą rozpoznano całkowitą remisję, która utrzymywała się przez 2 miesiące. Po tym okresie doszło do nawrotu ziarnicy w zakresie wszystkich dotychczasowych ognisk, a dodatkowo znaleziono komórki Reed-Sternberga w szpiku kostnym. Podano 3 kursy klasycznej chemioterapii ratunkowej, po zakończeniu której stwierdzono stabilizację choroby (SD - stable disease).
  1. przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych autologiczne.
  2. przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych allogeniczne ze zredukowanym kondycjonowaniem („mini”-allo).
  3. przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych allogeniczne klasyczne od dawcy niespokrewnionego.
  4. ...
  5. ...
W leczeniu pierwotnych niedoborów przeciwciał przy użyciu dożylnych immunoglobulin należy utrzymać poziom IgG w krążeniu chorego:
  1. 100-200 mg%.
  2. powyżej 500 mg%.
  3. powyżej 1000 mg%.
  4. ...
  5. ...
Na podstawie podanego poniżej opisu ustal rozpoznanie i wybierz rutynowy sposób dalszego postępowania terapeutycznego. Opis: 52-letnia kobieta została przyjęta do oddziału hematologicznego z powodu znacznego osłabienia, krwawienia z nosa i dziąseł oraz powiększenia śledziony. Wykonana morfologia krwi wykazała następujące wartości: Ht-20,5%; Hb-8,1g/dl; E-2,17 T/l, L-24,3 G/l; płytki-12 G/l; w rozmazie krwinek białych znaleziono: 54% blastów, 5% promielocytów, 2% pałeczek obojętnochłonnych, 17% segmentów obojętnochłonnych, 18% limfocytów, 4% monocytów; cytochemicznie: POX+ 87% blastów, Sudan Czarny+ 100% blastów, PAS+ 12%, Nieswoista Esteraza++ 23%. Immunofenotypowanie dało następujący wynik: CD13+, CD14-, CD15+, CD33+, CD34-, CD56-. Badanie kariotypu ujawniło: 46XX, t(8;21)(q22;q22).
  1. ostra białaczka mieloblastyczna z cechami dojrzewania ® po uzyskaniu całkowitej remisji (CR) przeszczepienie allogenicznych komórek krwiotwórczych w CR1.
  2. ostra białaczka mieloblastyczna bez cech dojrzewania ® po uzyskaniu CR przeszczepienie autologicznych komórek krwiotwórczych w CR1.
  3. ostra białaczka mielomonocytowa ® po uzyskaniu CR przeszczepienie allogenicznych komórek krwiotwórczych ze zredukowanym kondycjonowaniem w CR1.
  4. ...
  5. ...
U 32-letniego mężczyzny w badaniu mielogramu znaleziono: 85% blastów, 4% erytroblastów, 1% mielocytów, 3% metamielocytów, 5% neutrocytów, 2% limfocytów; cytochemicznie wszystkie reakcje wypadły ujemnie. Immunofenotyp komórek blastycznych był następujący: CD2-, CD10+, CD13-, CD19+, CD33-, CD34+, CD41-. W badaniu cytogenetycznym stwierdzono anomalię kariotypu:
t(9;22)(q34;q11). Na podstawie podanego powyżej opisu ustal najbardziej prawdopodobne rozpoznanie i wybierz optymalny, rutynowy sposób dalszego postępowania terapeutycznego.
  1. ostra białaczka limfoblastyczna z prekursorów limfoidalnych B, Ph’(+) ® po uzyskaniu całkowitej remisji (CR) przeszczepienie allogenicznych komórek krwiotwórczych w CR1.
  2. ostra białaczka limfoblastyczna z prekursorów limfoidalnych B, Ph’(+) ® po uzyskaniu CR przeszczepienie autologicznych komórek krwiotwórczych w CR1.
  3. ostra białaczka limfoblastyczna z prekursorów limfoidalnych B, Ph’(-) ® po uzyskaniu CR przeszczepienie allogenicznych komórek krwiotwórczych w CR1.
  4. ...
  5. ...
Potransfuzyjna choroba przeszczep przeciw biorcy (TA - GVHD) może wystąpić po przetoczeniu:
  1. krwi pełnej.
  2. koncentratu krwinek czerwonych.
  3. koncentratu płytek.
  4. ...
  5. ...
Przechowywanie w chłodni preparatów komórkowych krwi nie powoduje zahamowania wzrostu niektórych bakterii, z których szczególnie groźne jest:
  1. gronkowiec.
  2. paciorkowiec.
  3. krętek blady.
  4. ...
  5. ...
W ostrej białaczce limfoblastycznej najlepsze rokowanie występuje w podtypie pre-pre-B cell, ponieważ w tym podtypie najczęściej występuje i określa rokowanie ekspresja antygenu CD10 (CALLA).
  1. obydwa twierdzenia prawdziwe i są powiązane logiczną przesłanką.
  2. obydwa twierdzenia prawdziwe, ale pozostają one bez związku logicznego.
  3. pierwsze twierdzenie prawdziwe, drugie twierdzenie fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Które z poniżej wymienionych leków najczęściej stosuje się w leczeniu indukcyjnym ostrych białaczek limfoblastycznych?
  1. prednizon, winkrystyna, etopozyd.
  2. prednizon, winkrystyna, arabinozyd cytozyny.
  3. prednizon, winkrystyna, wysokie dawki arabinozydu cytozyny.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych organów nie są zajęte w przebiegu ostrej choroby przeszczep przeciw gospodarzowi (GvHD)?
1) płuca;  2) nerka;  3) jelita;  4) wątroba;  5) serce.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4.
  2. 1,2,5.
  3. 1,3,4.
  4. ...
  5. ...
Który z poniższych leków stosuje się w leczeniu choroby GVHD?
1) prednizon;         
2) cyklosporyna A;       
3) talidomid;
4) mykofenolan mofetilu;
5) globulina antylimfocytarna.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. wszystkie wymienione.
  2. 1,2.
  3. 1,2,3.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych stanowi wskazanie do napromieniania komórkowych preparatów krwi?
1) biorcy allogenicznych komórek macierzystych krwi;
2) transfuzje u niedojrzałych (waga < 1500G) noworodków;
3) pacjenci w wieku podeszłym;
4) kobiety w ciąży;
5) chorzy po immunoablacji.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. wszystkie wymienione.
  2. 1,2,3,5.
  3. 1,2,3.
  4. ...
  5. ...
W której sytuacji klinicznej istnieją wskazania do wykonania badań w kierunku wrodzonej trombofilii?
  1. u osoby 37-letniej, u której bez uchwytnej przyczyny wystąpiła zakrzepica żył głębokich.
  2. nadpłytkowość samoistna.
  3. czerwienica prawdziwa.
  4. ...
  5. ...
Zespół nadlepkości może rozwinąć się w przebiegu następujących chorób:
  1. czerwienica prawdziwa.
  2. szpiczak mnogi.
  3. niedokrwistość hemolityczna.
  4. ...
  5. ...
Zaburzenia świadomości u chorych na szpiczaka mnogiego mogą być spowodowane następującymi przyczynami:
  1. hiperurikemia.
  2. hiperkalcemia.
  3. wysokie wartości białka monoklonalnego.
  4. ...
  5. ...
Dla zespołów mielodysplastycznych charakterystyczna jest:
  1. częsta transformacja w ostrą białaczkę szpikową.
  2. częsta remisja samoistna.
  3. występowanie remisji całkowitej po zastosowaniu chemioterapii wielolekowej u co najmniej 90% leczonych.
  4. ...
  5. ...
Choremu w wieku 40 lat, u którego rozpoznano niedokrwistość oporną na leczenie z nadmiarem blastów w okresie transformacji zaproponujesz leczenie:
  1. intensywną chemioterapię wielolekową: arabinozyd cytozyny i antybiotyk antracyklinowy.
  2. niskie dawki arabinozydu cytozyny.
  3. niskie dawki melfalanu.
  4. ...
  5. ...
Które z podanych stwierdzeń dotyczących zespołu Sezary’ego jest prawdziwe?
  1. jest to chłoniak z komórek T.
  2. jest to chłoniak z komórek B.
  3. jest to pierwotny chłoniak skórny.
  4. ...
  5. ...
U chorego na przewlekłą białaczkę limfocytową B komórkową z towarzyszącą niedokrwistością typu niedokrwistości towarzyszącej chorobom przewlekłym (Hb-8,5g/dL) są wskazania do zastosowania:
  1. erytropoetyny.
  2. witaminy B6.
  3. witaminy B12.
  4. ...
  5. ...
Zakażenie Helicobacter pylori ma związek z rozwojem następującego typu chłoniaka nieziarniczego:
  1. chłoniak Burkitta.
  2. chłoniak grudkowy.
  3. chłoniak z obwodowych komórek T niespecyficzny.
  4. ...
  5. ...
Dla chłoniaków nieziarniczych, które rozwijają się u chorych na AIDS charakterystyczne jest:
  1. chłoniaki te rozwijają się kilkadziesiąt razy częściej niż u ludzi zdrowych.
  2. odpowiedź na leczenie jest zła.
  3. odpowiedź na leczenie jest bardzo dobra.
  4. ...
  5. ...
Wtórne zespoły mielodysplastyczne związane ze stosowaniem cytostatyków mogą wystąpić u chorych leczonych:
  1. związkami alkilującymi.
  2. alkaloidami barwinka.
  3. pochodnymi podofilotoksyny.
  4. ...
  5. ...
W odniesieniu do samoistnej małopłytkowości autoimmunizacyjnej (ITP) prawdziwe są następujące stwierdzenia, z wyjątkiem:
  1. czas przeżycia płytek krwi jest skrócony.
  2. choroba występuje częściej u mężczyzn w wieku > 60 lat.
  3. przeciwciała przeciwpłytkowe tworzą się głównie w śledzionie.
  4. ...
  5. ...
Plazmafereza jest przydatna w:
  1. zespole nadlepkości w przebiegu makroglobulinemii Waldenstrőma.
  2. w zespole Goodpasture’a.
  3. zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP).
  4. ...
  5. ...
Do typowych objawów samoistnej autoimmunizacyjnej plamicy małopłytkowej (ITP) należą:
  1. wylewy krwawe do mięśni i stawów.
  2. późne krwawienia po usunięciu zęba i po zabiegach chirurgicznych.
  3. występowanie wybroczyn i sińców na skórze a czasem krwawień z błon śluzowych.
  4. ...
  5. ...
70-letni mężczyzna został przyjęty do oddziału hematologii z powodu uczucia zmęczenia, oddawania czerwonawego moczu i zimnych o zmienionym, wybitnie bladym kolorze palców rąk. Fizykalnie stwierdzono: bladość powłok i wyczuwalną śledzionę, bez limfadenopatii obwodowej. Badania laboratoryjne wykazały: Hgb 10,5g%, wyraźną autoaglutynację erytrocytów w rozmazie krwi bez fragmentów krwinek ale z obecnością sferocytów i liczbą retykulocytów 180tys./ul; Które z poniższych stwierdzeń jest niesłuszne?
  1. najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest choroba zimnych aglutynin.
  2. bezpośredni odczyn Coombsa jest prawdopodobnie dodatni.
  3. obraz ten może być spowodowany stosowaniem dużych dawek penicyliny.
  4. ...
  5. ...
Wyraźnie dodatni bezpośredni odczyn Coombsa jest prawie zawsze spotykany w następujących stanach:
1) choroba zimnych aglutynin;
2) choroba hemolityczna noworodków na tle konfliktu Rh;
3) nocna napadowa hemoglobinuria;
4) niedokrwistość hemolityczna na tle niedoboru G-6PD;
5) choroba hemolityczna noworodków na tle niezgodności ABO.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 3,4.
  3. 1,5.
  4. ...
  5. ...
Jakie powinny być pierwsze kroki postępowania z izolowaną, przypadkowo wykrytą, bezobjawową granulocytopenią 0,9tys./ul?
1) przeprowadzić szczegółowy wywiad co do możliwej przyczyny granulocytopenii;
2) powtórzyć badanie morfologiczne krwi;
3) wykonać badanie szpiku kostnego;
4) podać G-CSF;
5) skierować do szpitala.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 4,5.
  2. 1,2.
  3. 3,4.
  4. ...
  5. ...
Jaki prosty test pozwoli na ocenę szpikowej rezerwy granulocytów?
  1. powtórzenie badania morfologicznego krwi po posiłku.
  2. badanie cytologiczne szpiku.
  3. badanie trepanobioptyczne szpiku.
  4. ...
  5. ...
Onkogen to jest:
  1. aktywowana forma protoonkogenu.
  2. inaktywowana forma protoonkogenu.
  3. inaktywowana forma antyonkogenu.
  4. ...
  5. ...
Cytostatyki, które powodują wczesne objawy uszkodzenia hemotopoezy (granulocytopenia 7-14 dni po podaniu dużej dawki) to:
1) arabinozyd cytozyny;     
2) busulfan;         
3) hydroksymocznik;       
4) melfalan;         
5) tiotepa;
6) cyklofosfamid;
7) antracykliny;
8) bleomycyna;
9) BCNU.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3,4.
  2. 1,3,6,8.
  3. 3,6,7,9.
  4. ...
  5. ...
Największa dopuszczalna niezgodność w układzie HLA przy której udowodniono istnienie możliwości skutecznego przeszczepienia szpiku od dawcy rodzinnego to:
  1. jeden z sześciu antygenów.
  2. trzy z sześciu antygenów (haplotyp).
  3. dwa z dziesięciu antygenów.
  4. ...
  5. ...
Podstawowym ograniczeniem wykorzystania komórek krwi pępowinowej jest ich liczba wynikająca z objętości jednostki tej krwi, która zwykle nie przekracza:
  1. 10 ml.
  2. 50 ml.
  3. 100 ml.
  4. ...
  5. ...
W leczeniu ostrej białaczki nielimfoblastycznej (OBNL), arabinozyd cytozyny (Ara-C) powinien być stosowany w długotrwałym wlewie dożylnym, ponieważ blasty białaczkowe usuwają ten lek z komórki z pomocą przezbłonowej glikoproteiny wielolekowej oporności - Pgp170.
  1. oba zdania są fałszywe.
  2. pierwsze zdanie jest fałszywe, drugie zdanie jest prawdziwe.
  3. pierwsze zdanie jest prawdziwe, drugie zdanie jest fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Wskaż odpowiedź nieprawdziwą:
  1. doksorubicyna (DOX) wywiera najsilniejsze działanie cytostatyczne na komórki znajdujące się w fazie G2 cyklu komórkowego.
  2. DOX podlega metabolizmowi wątrobowemu i jest wydzielana głównie z żółcią.
  3. DOX po wynaczynieniu powoduje rozległą martwicę otaczających tkanek.
  4. ...
  5. ...
Najczęstszą zmianą cytogenetyczną w szpiczaku mnogim jest:
  1. t (9:22).
  2. t (15:17).
  3. t (14:18).
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij