Hipertensjologia Jesień 2013: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
U 45-letniego chorego z wywiadem napadowych zwyżek ciśnienia tętniczego (do 240/120 mm Hg), trwających 10-20 minut z towarzyszącymi blednięciem, obfitym poceniem się i kołataniem serca, występującymi od 7-miesięcy, kilka razy w miesiącu należy w pierwszej kolejności wykonać:
  1. tomografię komputerową jamy brzusznej.
  2. scyntygrafię z użyciem 123-metajodobenzylguanidyny.
  3. badanie USG jamy brzusznej.
  4. ...
  5. ...
U chorych z guzem chromochłonnym o lokalizacji nadnerczowej do wskazań do wykonania adrenalektomii metodą klasyczną, a nie wideoskopową zalicza się:
  1. reoperację z powodu nawrotu choroby.
  2. średnicę guza >6-8 cm.
  3. brak doświadczenia zespołu.
  4. ...
  5. ...
U 45-letniego chorego z nadciśnieniem tętniczym i wywiadem istotnej spontanicznej hipokaliemii wskaźnik aldosteron/renina wyniósł 300 ng/dl:ng/ml/h (stężenie aldosteronu w osoczu wynosiło 90 ng/dL a aktywność reninowa osocza 0,3 ng/ml/h). W trakcie gdy wykonano oznaczenie wskaźnika aldosteron/renina chory otrzymywał werapamil i doksazosynę, stężenie potasu było prawidłowe w wyniku zastosowania suplementacji potasem. Opierając się na uzyskanych wynikach, należy w pierwszej kolejności u chorego:
  1. powtórzyć oznaczenie wskaźnika aldosteron/renina po odstawieniu doksazosyny.
  2. wykonać badanie potwierdzające rozpoznanie pierwotnego hiperaldosteronizmu, np. test hamowania wydzielania aldosteronu za pomocą kaptoprylu.
  3. ponieważ wynik oznaczenia wskaźnika aldosteron/renina nie przemawia za rozpoznaniem pierwotnego hiperaldosteronizmu należy poszukiwać innych przyczyn hipokaliemii.
  4. ...
  5. ...
U 54-letniego chorego z pierwotnym hiperaldosteronizmem potwierdzonym za pomocą testu hamowania wydzielenia aldosteronu za pomocą dożylnego wlewu 0,9% roztworu NaCl oraz obrazem gruczolaka lewego nadnercza (średnica zmiany 1,5 cm) w tomografii komputerowej wykonano cewnikowanie żył nadnerczowych z jednoczasowym podaniem ACTH. Iloraz stężenia aldosteronu i kortyzolu wynosił w próbkach pobranych z: prawej żyły nadnerczowej - 0,14, lewej żyły nadnerczowej - 2,14, żyły głównej poniżej odejścia żył nadnerczowych - 0,88. Stężenie kortyzolu było ponad 18-krotnie wyższe w próbkach z prawej i lewej żyły nadnerczowej niż z żyły głównej dolnej. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że:
  1. u chorego należy rozpoznać obustronny przerost kory nadnerczy i rozpocząć leczenie spironolaktonem.
  2. wyniki cewnikowania żył nadnerczowych wskazują na nadmierne wydzielanie aldosteronu przez prawe nadnercze, co stoi w sprzeczności z obrazem uzyskanym w tomografii komputerowej.
  3. wyniki cewnikowania żył nadnerczowych wskazują na nadmierne wydzielanie aldosteronu przez lewe nadnercze, co w połączeniu z obrazem w tomografii komputerowej pozwala na rozpoznanie gruczolaka lewego nadnercza i skierowanie chorego na leczenie lewostronną adrenalektomię.
  4. ...
  5. ...
Test hamowania wydzielania aldosteronu za pomocą dożylnego wlewu 0,9% roztworu NaCl polega na:
  1. podaniu choremu i.v. 2l 0,9% roztworu NaCl w ciągu 2h.
  2. podaniu choremu i.v. 2l 0,9% roztworu NaCl w ciągu 4h.
  3. podaniu choremu i.v. 4l 0,9% roztworu NaCl w ciągu 8h.
  4. ...
  5. ...
Pacjentka, lat 84, z nadciśnieniem tętniczym do tej pory nieleczonym, bez chorób współistniejących. Średnie wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego w gabinecie wyniosły 154/72mmHg, tętno 62/min. Wskaż optymalne postępowanie terapeutyczne:
  1. dalsza kontrola ciśnienia, bez włączania terapii farmakologicznej.
  2. bloker kanału wapniowego.
  3. inhibitor enzymu konwertazy angiotensyny.
  4. ...
  5. ...
Pacjent, lat 58, z długoletnim wywiadem nadciśnienia tętniczego, zgłasza nawracające od 3 miesięcy objawy gorszej tolerancji wysiłkowej, duszności towarzyszącej wysiłkom o umiarkowanym nasileniu. W badaniu przedmiotowym ciśnienie tętnicze 153/96mmHg, tętno 83/min. W badaniach dodatkowych bez istotnych odchyleń w badaniach laboratoryjnych z zakresu panelu badań okresowych w nadciśnieniu tętniczym. W EKG rytm zatokowy, miarowy 80/min. W echokardiografii powiększenie lewego przedsionka, przegroda międzykomorowa - 1,2 cm, tylna ściana lewej komory 1,2cm, EF-55%, bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości, wydłużona fala wczesnego napływu E, E/A-2,2, czas deceleracji fali E (DT)-140ms. Wskaż najbardziej prawdopodobne rozpoznanie:
  1. nadciśnienie tętnicze z niewydolnością skurczową lewej komory.
  2. nadciśnienie tętnicze z upośledzoną relaksacją, bez niewydolności lewej komory.
  3. nadciśnienie tętnicze z upośledzoną relaksacją i niewydolnością skurczową lewej komory.
  4. ...
  5. ...
Wskaż odpowiedni dobór leków hipotensyjnych u pacjenta, lat 61, z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym, w 4. dobie po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu, z aktualnym średnim wynikiem pomiarów ciśnienia tętniczego 163/97mmHg (bez terapii hipotensyjnej):
  1. bloker receptora angiotensyny, diuretyk tiazydopodobny.
  2. bloker receptora angiotensyny, bloker kanału wapniowego.
  3. bloker receptora angiotensyny.
  4. ...
  5. ...
Wybierz z poniższych terapii optymalne leczenie farmakologiczne u pacjenta, lat 67, z rozpoznanym po raz pierwszy nadciśnieniem tętniczym. Pacjent do tej pory leczył się z powodu stwierdzonej 8 lat temu dny moczanowej, bez dolegliwości z tego powodu w ostatnich 6 miesiącach. Pali 20 papierosów na dobę od 40 lat. Przedmiotowo u chorego stwierdzono BMI-33, w pomiarach gabinetowych ciśnienie tętnicze 177/78 mmHg, tętno 66/min. W badaniach dodatkowych w EKG wskaźnik Sokolova-Lyona 42 mm, w USG Doppler tętnic szyjnych grubość kompleksu intima-media 1,1 mm.
  1. ramipril, hydrochlorotiazyd, kwas acetylosalicylowy.
  2. losartan, kwas acetylosalicylowy, statyna.
  3. losartan, amlodipina, kwas acetylosalicylowy (po obniżeniu wartości ciśnienia tętniczego), statyna.
  4. ...
  5. ...
Wskaż optymalne postępowanie w ramach konsultacji hipertensjologicznej u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Pacjent, lat 62, leczony od 18 lat z powodu nadciśnienia tętniczego. Aktualnie średnie wartości ciśnienia 123/72 mmHg, tętno 55/min. W ramach terapii przewlekłej pacjent przyjmuje amlodipinę, perindopril, metoprolol.
  1. należy odstawić wszystkie leki hipotensyjne 24 godziny przed planowanym zabiegiem.
  2. bez zmian w dawkowaniu leków hipotensyjnych w okresie przed- i okołooperacyjnym.
  3. należy zmniejszyć dawki beta-blokeru w okresie przedoperacyjnym.
  4. ...
  5. ...
W której z poniższych sytuacji klinicznych w ramach leczenia hipotensyjnego dzieci i młodzieży należy włączyć leczenie farmakologiczne w momencie rozpoznania ?
  1. prawidłowo rozpoznane nadciśnienie tętnicze, niezależnie od stopnia nasilenia.
  2. zawsze w pierwszym etapie leczenia zaleca się wyłącznie leczenie niefarmakologiczne na okres 3-6 miesięcy.
  3. nadciśnienie tętnicze co najmniej trzeciego stopnia i/lub powikłania narządowe.
  4. ...
  5. ...
W którym z poniższych badań klinicznych zastosowano leki złożone:
  1. ADVANCE.
  2. CAMELOT.
  3. ASCOT.
  4. ...
  5. ...
Mężczyzna, lat 68, przyjęty na oddział kardiologiczny z objawami obrzęku płuc. W wywiadzie bez organicznej choroby serca do tej pory, otyłość (BMI-32), nadciśnienie tętnicze stwierdzone po raz pierwszy 6 miesięcy temu (brak danych o wcześniejszych pomiarach), aktualnie średnie ciśnienie tętnicze w pomiarach domowych 165/95mmHg, puls 66/min., przy terapii hipotensyjnej amlodipiną 10mg, indapamidem 1,5mg, ramiprilem 10mg. Dodatkowo zgłasza objawy chromania przystankowego oraz palenie tytoniu (40 paczkolat). W wykonanych przy przyjęciu badaniach dodatkowych, w ekg i wynikach laboratoryjnych nie stwierdzono cech niedokrwienia mięśnia sercowego. Morfologia, potas, sód w granicach normy, podwyższone stężenie kreatyniny miernego stopnia. W echokardiografii nieznaczny przerost lewej komory serca, upośledzona relaksacja, EF-55%, bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości. Które z wymienionych poniżej schorzeń stanowi najbardziej prawdopodobną przyczynę aktualnego stanu pacjenta?
  1. guz chromochłonny nadnercza.
  2. zwężenie tętnicy nerkowej.
  3. pierwotny hiperaldosteronizm.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych kryteriów klinicznych nie potwierdza rozpoznania nefropatii nadciśnieniowej (wg kryteriów Schlessingera):
  1. brak objawów sugerujących wrodzoną chorobę nerek.
  2. białkomocz.
  3. przerost lewej komory serca lub retinopatia nadciśnieniowa.
  4. ...
  5. ...
W którym z poniższych stanów naglących w nadciśnieniu tętniczym postępowaniem z wyboru jest możliwie najszybsze obniżenie ciśnienia tętniczego do najniższych tolerowanych wartości (pożądane wartości ciśnienia skurczowego - 100-110 mmHg):
  1. krwotok mózgowy.
  2. encefalopatia nadciśnieniowa.
  3. rozwarstwienie aorty.
  4. ...
  5. ...
Według Wytycznych PTNT z 2011 roku, zalecanymi sartanami jako leki II rzutu u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową są:
  1. losartan i kandesartan.
  2. tylko walsartan.
  3. tylko kandesartan.
  4. ...
  5. ...
Wybierz nieprawidłowe zdanie dotyczące diagnostyki obrazowej guza chromochłonnego:
  1. guzy chromochłonne w obrazie USG są zazwyczaj hiperechogenne.
  2. dożylne podanie środka cieniującego w badaniu TK u chorych z potwierdzonym guzem chromochłonnym w badaniach biochemicznych nie jest konieczne.
  3. ocena gęstości w badaniu TK nie pozwala na odróżnienie guza chromochłonnego od przerzutu i raka.
  4. ...
  5. ...
Według „Stanowiska Grupy Ekspertów w sprawie zabiegów przezskórnej denerwacji nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego w Polsce” przeciwwskazaniami do zabiegu denerwacji nerek m.in. są:
1) wiek < 18. rż;
2) obecność chorób zwiększających ryzyko krwawień związanych z procedurą przezskórną (skaza krwotoczna, małopłytkowość, ciężka niedokrwistość);
3) przewlekła choroba nerek definiowana jako GFR < 60 ml/min;
4) cukrzyca typu 1 (ze względu na brak danych na temat bezpieczeństwa procedury w tej grupie pacjentów);
5) średnica tętnicy < 6 mm;
6) przebyty zabieg angioplastyki lub implantacji stentu do tętnicy nerkowej;
7) zespół Leriche’a lub tętniak aorty brzusznej zwiększający ryzyko powikłań okołozabiegowych.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 2,3,6,7.
  2. 1,2,4,6,7.
  3. 1,2,5,7.
  4. ...
  5. ...
Do czynników związanych ze zwiększoną częstością występowania nadciśnienia białego fartucha należą:
1) wiek;
2) płeć żeńska;
3) palenie papierosów;
4) płeć męska;
5) otyłość;
6) spożywanie alkoholu;
7) cukrzyca.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 3,4,5,6.
  3. 2,3,5,6,7.
  4. ...
  5. ...
Preferowanym odstępem czasu pomiędzy pomiarami metodą ABPM jest:
  1. 30 min w ciągu dnia i 60 min w ciągu nocy.
  2. 30 min niezależnie od pory dnia.
  3. 15-20 min w ciągu dnia i 30 min w nocy.
  4. ...
  5. ...
Według Wytycznych PTNT z 2011 roku za prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego oznaczone za pomocą ABPM należy uznać wartości średnie poniżej.
  1. 140/90 mm Hg w ciągu dnia i 120/75 mm Hg w nocy oraz poniżej 135/85 mm Hg w ciągu doby.
  2. 140/90 mm Hg w ciągu dnia i 130/70 mm Hg w nocy oraz poniżej 130/80 mm Hg w ciągu doby.
  3. 135/85 mm Hg w ciągu dnia i 110/70 mm Hg w nocy oraz poniżej 130/80 mm Hg w ciągu doby.
  4. ...
  5. ...
Wskazanie do hospitalizacji kobiety w ciąży stanowi wartość ciśnienia:

1) 159/95 mmHg;     
2) 165/111 mmHg;     
3) 182/90 mmHg;     
4) 148/99 mmHg;
5) 172/80 mmHg;
6) 166/112 mmHg.

Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4,6.
  2. 2,3,5,6.
  3. 3,5.
  4. ...
  5. ...
Według wytycznych PTNT z 2011 roku jedynym preferowanym połączeniem beta-blokerów w terapii skojarzonej dwulekowej jest:
  1. beta-bloker z diuretykiem.
  2. beta-bloker z sartanem.
  3. beta-bloker z antagonistą wapnia.
  4. ...
  5. ...
Do subklinicznych uszkodzeń narządowych wg wytycznych PTNT 2011 roku nie zalicza się:
  1. przerost lewej komory serca (stwierdzony na podstawie ekg lub echo).
  2. prędkość fali tętna (PWV) > 12 m/s.
  3. kompleks intima-media tętnicy szyjnej >0,9 mm lub blaszka miażdżycowa.
  4. ...
  5. ...
Pełny zestaw badań podstawowych u chorych z nadciśnieniem tętniczym według Wytycznych PTNT z 2011 roku obejmuje:
  1. morfologię krwi, stężenie glukozy na czczo, stężenie potasu, pełny profil lipidowy, stężenie kreatyniny i eGFR, ekg, badanie ogólne moczu, stężenie kwasu moczowego.
  2. morfologię krwi, stężenie glukozy na czczo, stężenie potasu, pełny profil lipidowy, stężenie kreatyniny i eGFR, ekg, stężenie kwasu moczowego, badanie ogólne moczu, holter ciśnieniowy (ABPM).
  3. morfologię krwi, stężenie glukozy na czczo, stężenie potasu, pełny profil lipidowy, stężenie kreatyniny i eGFR, ekg, echo serca, badanie ogólne moczu.
  4. ...
  5. ...
Według Wytycznych PTNT z 2011 roku, za nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w pomiarach domowych przyjmuje się średnią wartość z kilku pomiarów przekraczającą lub równą:
  1. SBP - 130 mmHg i DBP - 90 mmHg.
  2. SBP - 135 mmHg i DBP - 85 mmHg.
  3. SBP - 130 mmHg i DBP - 80 mmHg.
  4. ...
  5. ...
Hipertensynogenne właściwości glikokortykosteroidów wiążą się z:
  1. nasileniem reabsorpcji sodu w cewkach nerkowych.
  2. bezpośrednim działaniem naczynioskurczowym.
  3. zwiększeniem aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron.
  4. ...
  5. ...
Wskaż prawdziwe zdanie dotyczące terapii klonidyną:
  1. lek w dużych dawkach może powodować paradoksalny wzrost ciśnienia tętniczego ze względu na aktywność alfa-mimetyczną.
  2. lek można odstawić z dnia na dzień.
  3. lek to antagonista receptorów alfa2.
  4. ...
  5. ...
Postępowanie po angioplastyce tętnicy nerkowej z implantacją stentu z powodu istotnego zwężenia tętnicy u chorego z nadciśnieniem tętniczym obejmuje:
  1. podawanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 75 mg przez całe życie.
  2. podawanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 75 mg przez 4 tygodnie.
  3. podawanie klopidogrelu w dawce 75 mg przez 4 tygodnie (a w przypadku stentu powlekanego lekiem antyproliferacyjnym przez 12 miesięcy).
  4. ...
  5. ...
Wskaż nieprawdziwą informację dotyczącą nadciśnienia tętniczego u chorych leczonych cyklosporyną A:
  1. brak jest fizjologicznego obniżenia ciśnienia tętniczego w nocy.
  2. występuje nasilenie reabsorpcji sodu w nerkach prowadzące do retencji sodu i hiperwolemii.
  3. współwystępuje upośledzona czynność wydalnicza nerek.
  4. ...
  5. ...
Niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą powodować klinicznie istotny wzrost ciśnienia tętniczego u pacjentów z uprzednio istniejącym nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie niekorzystny wpływ na ciśnienie tętnicze mają:

1) paracetamol;       
2) indometacyna;     
) sulindak;       
4) piroksykam;
5) naproksen;
6) kwas acetylosalicylowy;
7) metamizol.

Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3,5.
  2. 2,4,5.
  3. 2,6,7.
  4. ...
  5. ...
Wpływ inhibitorów ACE i sartanów na wartość stężenia aldosteronu w osoczu, ARO oraz wskaźnika aldosteronemia/ARO jest następujący:
  1. wzrost stężenia aldosteronu, spadek ARO, spadek wskaźnika aldosteronemia/ARO.
  2. spadek stężenia aldosteronu, spadek ARO, spadek wskaźnika aldosteronemia/ARO.
  3. spadek stężenia aldosteronu, wzrost ARO, spadek wskaźnika aldosteronemia/ARO.
  4. ...
  5. ...
Przed oznaczeniem wskaźnika aldosteronemia/ARO na 4 tygodnie należy odstawić:

1) spironolakton;
2) ACE-I;
3) sartany;
4) amilorid;
5) diuretyki;
6) beta-blokery;
7) centralnie działających agonistów alfa-2.

Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,4,5.
  2. 2,3,5,6.
  3. 1,2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Wskaż nieprawdziwą informację dotyczącą chorych z pierwotnym hiperaldosteronizmem (PH):
  1. najczęstszą postacią PH jest obustronny przerost kory nadnerczy.
  2. u chorych na PH stwierdza się często insulinooporność i zmniejszone stężenie adipokiny oraz adiponektyny w osoczu.
  3. u chorych na PH nasilonej retencji sodu i wody towarzyszą obrzęki obwodowe.
  4. ...
  5. ...
Wpływ diuretyków tiazydowych i pętlowych na wartość stężenia aldosteronu w osoczu, ARO oraz wskaźnika aldosteronemia/ARO jest następujący:
  1. wzrost stężenia aldosteronu, spadek ARO, spadek wskaźnika aldosteronemia/ARO.
  2. spadek stężenia aldosteronu, spadek ARO, spadek wskaźnika aldosteronemia/ARO.
  3. spadek stężenia aldosteronu, spadek ARO, wzrost wskaźnika aldosteronemia/ARO.
  4. ...
  5. ...
U osób po przeszczepieniu nerki w leczeniu nadciśnienia tętniczego związanego z przyjmowaniem inhibitorów kalcyneuryny w pierwszej kolejności należy zastosować:
  1. leki moczopędne.
  2. inhibitory konwertazy angiotensyny lub sartany.
  3. β-adrenolityki.
  4. ...
  5. ...
U kobiety w ciąży z nadciśnieniem tętniczym rozpoznanym przed ciążą, bez powikłań narządowych i nałożonego nadciśnienia ciążowego, leczenie hipotensyjne należy stosować, gdy ciśnienie tętnicze przekracza:
  1. 120/80 mmHg.
  2. 130/85 mmHg.
  3. 140/90 mmHg.
  4. ...
  5. ...
Wskaż fałszywe stwierdzenie dotyczące sartanów:
  1. wszystkie wiążą się z białkami w ponad 90%.
  2. wszystkie wydalane są przez wątrobę.
  3. wszystkie zarejestrowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
  4. ...
  5. ...
Według wytycznych PTNT 2011 u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym i przebytym udarem mózgu preferowane grupy leków hipotensyjnych to:
  1. wszystkie grupy leków.
  2. antagoniści wapnia, inhibitory konwertazy angiotensyny, sartany.
  3. sartany, tiazydy, inhibitory konwertazy angiotensyny.
  4. ...
  5. ...
Wskaż kryteria kwalifikacji do angioplastyki balonowej tętnicy nerkowej u pacjenta z miażdżycowym zwężeniem t. nerkowej:
1) normotensja, prawidłowa czynność nerek;
2) wymiar nerki <6 cm u kobiet i <8 cm u mężczyzn w badaniu USG;
3) RI (współczynnik oporowości) <0,8 w badaniu USG tt.nerkowych;
4) pogorszenie funkcji nerek po ACEI/ARB;
5) napadowe obrzęki płuc przy braku innych przyczyn;
6) krótkie oczekiwane przeżycie.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4,6.
  2. 1,3,5.
  3. 2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Diuretyki tiazydowe i tiazydopodobne:
1) należą do podstawowych leków hipotensyjnych w monoterapii lub terapii skojarzonej;
2) ich pełny efekt hipotensyjny uzyskuje się dopiero po kilkunastu dniach stosowania;
3) diuretyki tiazydowe w małej dawce wykazują skuteczne działanie hipotensyjne i prawdopodobnie mniej niekorzystny wpływ na profil lipidowy osocza i gospodarkę węglowodanową niż stosowane w dużej dawce;
4) są szczególnie wskazane w leczeniu nadciśnienia współistniejącego z niewydolnością serca, niewydolnością nerek, w wieku podeszłym, a także u kobiet w ciąży;
5) diuretyki tiazydowe w małej dawce nie powinny być stosowane w przewlekłym leczeniu NT ze względu na niekorzystny wpływ na profil lipidowy osocza i gospodarkę węglowodanową.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,5.
  3. 1,3,4.
  4. ...
  5. ...
Wskaż stwierdzenie prawdziwe:
  1. leczenie przeciwnadciśnieniowe u osób w podeszłym wieku jest korzystne w odniesieniu do ryzyka udaru mózgu i zgonu.
  2. leczenie nadciśnienia u osób w podeszłym wieku zwiększa ryzyko wystąpienia otępienia i upośledzenia czynności poznawczych, ale korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka powikłań narządowych nadciśnienia przewyższają te skutki niepożądane.
  3. u chorych z otępieniem nie należy obniżać podwyższonego ciśnienia, gdyż może to przyśpieszyć progresję otępienia.
  4. ...
  5. ...
Które z wymienionych cech posiada nebiwolol?
1) największą wybiórczość spośród beta-blokerów w stosunku do receptora adrenergicznego beta-1;
2) dodatkowe właściwości plejotropowe oraz działanie wazodylatacyjne poprzez wpływ na syntezę tlenku azotu;
3) wewnętrzną aktywność sympatykomimetyczną;
4) brak negatywnego wpływu na metabolizm glukozy;
5) ulega metabolizmowi wątrobowemu (CYP2D6) poprzez aromatyczną hydroksylację.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3,5.
  2. 1,2,4,5.
  3. 2,3,4,5.
  4. ...
  5. ...
Które stwierdzenia dotyczące samodzielnych (domowych) pomiarów ciśnienia tętniczego są prawdziwe?
1) wartości ciśnienia tętniczego w pomiarach samodzielnych w porównaniu z wartościami w pomiarach klinicznych są niższe o ok. 10/5 mmHg;
2) wartości ciśnienia tętniczego uzyskane w pomiarach domowych bardziej korelują z częstością występowania i nasileniem powikłań narządowych nadciśnienia w porównaniu z wynikami pomiarów klinicznych;
3) wartości ciśnienia tętniczego w pomiarach samodzielnych są wyższe o ok. 10/5 mmHg w porównaniu z pomiarami klinicznymi;
4) za każdym razem należy wykonać 2 pomiary, a odstęp między pomiarami powinien wynosić przynajmniej 5 minut;
5) dostarczają więcej informacji o wpływie terapii na wartości ciśnienia tętniczego oraz poprawiają współpracę (adherence) z pacjentem.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4,5.
  2. 1,2,5.
  3. 1,4,5.
  4. ...
  5. ...
Negatywny wpływ na przebieg nadciśnienia tętniczego u kobiet wywierają poniższe czynniki, z wyjątkiem:
  1. nadwagi i otyłości.
  2. nadmiernego spożywania alkoholu.
  3. palenia papierosów.
  4. ...
  5. ...
Oceń następujące stwierdzenie: niesteroidowe leki przeciwzapalne regularnie stosowane powodują wzrost wartości ciśnienia tętniczego, ponieważ hamują syntezę naczyniorozszerzających prostaglandyn oraz zwiększają retencję sodu i wody.
  1. pierwsza część stwierdzenia jest prawdziwa, a druga fałszywa.
  2. pierwsza część stwierdzenia jest fałszywa, a druga prawdziwa.
  3. obydwie części stwierdzenia są prawdziwe i istnieje związek przyczynowy.
  4. ...
  5. ...
Niektóre wtórne postacie nadciśnienia tętniczego występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Nie należy do nich:
  1. choroba Cushinga.
  2. guz chromochłonny.
  3. niedoczynność tarczycy.
  4. ...
  5. ...
Oceń następujące stwierdzenie: zasadą postępowania w ostrym okresie udaru zarówno niedokrwiennego jak i krwotocznego jest rutynowe nieobniżanie ciśnienia, o ile nie przekroczy ono granicznych wartości, ponieważ gwałtowny spadek ciśnienia prowadzi do powiększenia obszaru niedokrwienia.
  1. pierwsza część stwierdzenia jest prawdziwa, a druga fałszywa.
  2. pierwsza część stwierdzenia jest fałszywa, a druga prawdziwa.
  3. obydwie części stwierdzenia są fałszywe.
  4. ...
  5. ...
Na obraz kliniczny nadciśnienia tętniczego złośliwego składają się:
1) wybitnie podwyższone wartości ciśnienia tętniczego;
2) nasilone zmiany na dnie oka;
3) szybko postępująca niewydolność nerek i serca;
4) rozwarstwienie aorty wstępującej;
5) encefalopatia.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,3,4.
  3. wszystkie wymienione.
  4. ...
  5. ...
Do rozpoznania niewydolności serca z zachowaną funkcją skurczową lewej komory nie jest konieczne:
  1. stwierdzenie podmiotowych i/lub przedmiotowych objawów niewydolności serca.
  2. wykazanie prawidłowej czynności skurczowej lewej komory.
  3. wykazanie cech dysfunkcji rozkurczowej lewej komory w trakcie cewnikowania serca lub w badaniu echokardiograficznym.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij