Neurochirurgia Wiosna 2008: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Stwierdzenie obecności wodogłowia normotensyjnego u osób dorosłych (diagnoza) nie daje odpowiedzi na pytanie, czy założenie zastawki przyniesie pożądany skutek (prognoza). Które z poniższych stwierdzeń odnośnie skuteczności prognostycznej badań dodatkowych jest prawdziwe?
  1. próba polegająca na drenażu zewnętrznym płynu m-r jest bardzo efektywnym testem prognostycznym, ale wadami są konieczność hospitalizacji pacjenta i ryzyko powikłań.
  2. jednorazowy upust 40-50 ml płynu m-r (tap test) jest metodą przestarzałą i ma niewielką wartość prognozującą.
  3. w wypadku wątpliwości diagnostycznych test infuzyjny pełni rolę rozstrzygającą. Nawet umiarkowane podwyższenie oporu wypływu (rezystancji resorpcji), przemawia za skutecznością zastawki, zwłaszcza u pacjentów w starszym wieku.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych przyczyn mogą spowodować samoistny (spontaniczny) płynotok?

1) pneumatyzacja kości dołu skroniowego;
2) guzy przysadki;         
3) wodogłowie;
4) zespół pustego siodła;
5) zapalenie opon mózgowych i mózgu.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 2,3,4,5.
  3. 1,2,3,4.
  4. ...
  5. ...
Rejestracja ruchowych potencjałów wywołanych (MEP) znajduje coraz szersze zastosowanie do monitorowania podczas operacji neurochirurgicznych. Które ze stwierdzeń dotyczących monitorowania MEP jest prawdziwe?
  1. jest przydatne wyłącznie przy operacjach rdzenia kręgowego i w tylnej jamie czaszki, nie stosuje się tej metody przy operacjach w obszarze nadnamiotowym.
  2. nie daje wiarygodnych wyników przy anestezji izofluranowej.
  3. pozwala na monitorowanie funkcji zarówno kory mózgowej, jak i dróg korowo-rdzeniowych.
  4. ...
  5. ...
Patofizjologia wodogłowia normotensyjnego u osób dorosłych jest nie do końca wyjaśniona, chociaż starsze i nowsze badania sugerują rolę zmian ciśnienia i przepływu płynu m-r, jak też rolę zmienionej podatności (compliance) przestrzeni wewnątrzczaszkowej. Odchylenia od normy tych parametrów mogą wskazywać, czy po wszczepieniu zastawki nastąpi poprawa. Które z poniższych stwierdzeń odnośnie patofizjologii tego rodzaju wodogłowia jest prawdziwe?
  1. niskie wartości ciśnienia wewnątrzczaszkowego rokują poprawę po wszczepieniu zastawki, ponieważ świadczą o dużej podatności (compliance) przestrzeni wewnątrzczaszkowej.
  2. stwierdzenie podwyższonej amplitudy pulsowań sercowo-pochodnych ciśnienia rokuje lepszą poprawę po wszczepieniu zastawki, niż stwierdzenie zwiększonej wartości średniej ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
  3. niska amplituda pulsowań sercowo-pochodnych rokuje poprawę po wszczepieniu zastawki, ponieważ świadczy o zmniejszonej podatności (compliance) przestrzeni wewnątrzczaszkowej.
  4. ...
  5. ...
Pomimo postępów neurochirurgii wyniki leczenia glejaka wielopostaciowego (glioblastoma multiformae) są wciąż niezadowalające. Jednym z czynników rokowniczych, wokół którego toczy się dyskusja jest niezbędna radykalność usunięcia guza. Na ten temat ukazało się wiele opracowań klinicznych. Jednym z wniosków jest ten, który mówi, że warunkiem przedłużenia okresu przeżycia ze (średnio) 9 miesięcy do (średnio) 13 miesięcy jest usunięcie?
  1. 50% masy guza.
  2. 80% masy guza.
  3. 90% masy guza.
  4. ...
  5. ...
Pomimo postępu neurochirurgii, onkologii i radioterapii nadal nie osiągnięto przełomu w leczeniu glejaka wielopostaciowego (glioblastoma multiformae). Jednak ostatnio udało się zwiększyć stopień przeżycia okresu 24 miesięcy z 10% do 27% pacjentów przy skojarzeniu radioterapii ze specyficzną chemioterapią. Tym środkiem chemioterapeutycznym jest:
  1. prokarbazyna.
  2. vinkristina.
  3. BCNU.
  4. ...
  5. ...
Traktografia jest jedną z nowych metod obrazowania, dzięki której możemy wyznaczyć lokalizację określonych włókien nerwowych (n.p. drogi piramidowej) w istocie białej mózgu. Metodologia tego badania opiera się na:
  1. obrazowaniu pola magnetycznego mózgu (magnetoencefalografia).
  2. obrazowaniu stosunku hemoglobiny utlenowanej do nieutlenowanej w mikronaczyniach mózgu (funkcjonalny rezonans magnetyczny).
  3. obrazowaniu przemieszczanie się wody w tkankach mózgu (obrazowanie dyfuzji).
  4. ...
  5. ...
Opinie co do wskazań, skuteczności i techniki wykonania kraniotomii odbarczającej w ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych zmieniały się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i wciąż ewoluują. Które z poniższych stwierdzeń można uznać za prawdziwe w świetle dotychczas wykonanych badań klinicznych?
1) usunięty płat kostny powinien być możliwie jak największy;
2) rozmiar usuniętego płata kostnego nie ma wpływu na skuteczność kraniotomii, o ile wykonana zostanie plastyka opony twardej;
3) kluczowe dla skuteczności odbarczenia jest usunięcie kości sięgające do podstawy dołu skroniowego;
4) kluczowe dla skuteczności odbarczenia jest usunięcie kości sięgające do podstawy przedniego dołu czaszki, nawet jeżeli wymaga to naruszenia i zaopatrzenia zatok czołowych;
5) kraniotomia odbarczająca jest metodą historyczną i obecnie nie powinna być wykonywana.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3.
  2. 1,2.
  3. tylko 5.
  4. ...
  5. ...
Które ze stwierdzeń dotyczących leczenia hemangioblastoma jest prawdziwe?
  1. w przypadku postaci torbielowatej guza, aby uniknąć wznowy należy dokonać wycięcia guzka ściennego oraz ściany torbieli, w miarę możliwości z 2 mm marginesem móżdżku.
  2. ponieważ guz jest histologicznie łagodny, pozostawienie jego fragmentów nie ma większego wpływu na dalszy przebieg kliniczny.
  3. najlepszą techniką chirurgiczną w przypadku postaci litej guza jest ostrożne jego pomniejszanie wewnątrztorebkowe, a na końcu usunięcie torebki.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych stwierdzeń, dotyczących leczenia malformacji tętniczo-żylnych mózgu jest prawdziwe?
  1. możliwe jest, że całkowicie usunięta malformacja ulega wznowie i powoduje krwawienie.
  2. w przypadku niecałkowitego usunięcia, bądź embolizacji prawdopodobieństwo krwawienia z malformacji spada proporcjonalnie do liczby wyłączonych naczyń zaopatrujących.
  3. zasadą bezpiecznego i nieurazowego dla mózgu usuwania malformacji jest prowadzenie płaszczyzny wycięcia bezpośrednio po powierzchni gniazda (nidus), gdyż daje to możliwość skutecznego koagulowania krwawień z powierzchni malformacji.
  4. ...
  5. ...
Które ze stwierdzeń dotyczących leczenia samoistnego krwotoku do móżdżku jest prawdziwe?
1) krwiaki w robaku są bardziej niebezpieczne niż zlokalizowane w półkuli móżdżku i dlatego należy te pierwsze kwalifikować do operacyjnego usunięcia przy mniejszych rozmiarach (n.p 35x25mm), niż krwiaki półkulowe
(n.p. 40x30 mm);
2) jeżeli w badaniu KT stwierdzimy krwiak móżdżku z ostrym wodogłowiem, wówczas właściwym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu komór i uzależnienie dalszego postępowania od dynamiki choroby;
3) w przypadku osoby w wieku 75 lat, z ostrym wodogłowiem i z głębokimi zaburzeniami przytomności należy
w pierwszym rzędzie rozważyć usunięcie chirurgiczne krwiaka, a nie leczenie zachowawcze;
4) obecność obrzęku móżdżku wokół krwiaka półkulowego ma stosunkowo nieduże znaczenia dla rokowania po leczeniu chirurgicznym;
5) stopień ucisku zbiorników pajęczynówki w sąsiedztwie móżdżku (ciasna tylna jama) pozostaje zazwyczaj w proporcji do wielkości krwiaka, zatem przy kwalifikacji do leczenia operacyjnego wystarczy kierować się przede wszystkim wielkością krwiaka.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 1,3,4.
  3. 2,4,5.
  4. ...
  5. ...
Dzięki postępom radiochirurgii i chirurgii naczyniowej dysponujemy obecnie alternatywą dla często trudnego leczenia chirurgicznego malformacji tętniczo-żylnych mózgu. Pojawiają się jednak również problemy z właściwym doborem i łączeniem różnych sposobów leczenia. Które z poniższych stwierdzeń, dotyczących leczenia malformacji tętniczo-żylnych mózgu są prawdziwe?
  1. kwalifikując pacjenta do embolizacji wewnątrznaczyniowej należy brać pod uwagę, że efekt embolizacji uwidacznia się w pełni po upływie 2-3 lat.
  2. jeżeli pozostawimy pacjenta z nieoperacyjną malformacją bez leczenia, możemy spodziewać się prawdopodobieństwa krwawienia równego 10-14% rocznie, a jeżeli zastosujemy paliatywną radioterapię, lub embolizację, wówczas częstość krwotoku spada do 2-4% rocznie.
  3. częściowa embolizacja nieoperacyjnej malformacji jest wskazana w przypadku postępującego deficytu neurologicznego, lub w przypadku obecności tętniaka w obrębie gniazda malformacji (nidus).
  4. ...
  5. ...
Które ze twierdzeń dotyczących samoistnego krwotoku do móżdżku jest prawdziwe?
1) szczyt zachorowań przypada na 5 dekadę życia;
2) często dotyczy chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia, chorobami wątroby;
3) lokalizacja w półkuli móżdżku jest bardziej niebezpieczna niż w robaku i dlatego należy kwalifikować do usunięcia krwiaki półkulowe o mniejszych rozmiarach niż te zlokalizowane w robaku;
4) w diagnostyce krwiaka móżdżku badanie rezonansu magnetycznego ma zdecydowaną przewagę w stosunku do tomografii komputerowej, ponieważ MR lepiej pozwala ocenić inwazję krwi do pnia mózgu i do komór, wodogłowie nadciśnieniowe, wielkość krwiaka;
5) u większości pacjentów z krwiakiem móżdżku stwierdzano obecność mikronaczyniaków na tętnicach: móżdżkowej górnej, móżdżkowej przedniej dolnej, móżdżkowej tylnej dolnej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,4,5.
  2. 1,4,5.
  3. 2,4.
  4. ...
  5. ...
Elektrokoagulacja wewnątrzdyskowa (intradiscal electrothermal therapy - IDET), została wprowadzona w 1997 r. jako alternatywa dla innych rodzajów postępowania w chorobie dyskowej. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest:
1) wyraźne zwyrodnienie dysku, przejawiające się znacznym zwężeniem przestrzeni międzykręgowej;
2) wewnętrzne pęknięcie struktury dysku z bólami krzyża;
3) stwierdzenie ognisk wysoko intensywnego sygnału w tylnej części pierścienia włóknistego w obrazach T-2 zależnych MR kręgosłupa;
4) ból krzyża z rwą kulszową i/lub ubytkami neurologicznymi;
5) przepuklina dyskowa z rwą kulszową.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. tylko 1.
  2. 1,4.
  3. 2,3.
  4. ...
  5. ...
Powikłaniem leczenia operacyjnego guzów układu komorowego mózgu może być:
  1. wodogłowie i przetoki płynowe.
  2. krwiak podtwardówkowy.
  3. rozkojarzenie wegetatywne.
  4. ...
  5. ...
Najczęstsza lokalizacją gwiaździaka olbrzymiokomórkowego (giant cell astrocytoma) jest okolica:
  1. komory IV mózgu.
  2. skrzyżowania nerwów wzrokowych.
  3. komora boczna okolica otworu Monro.
  4. ...
  5. ...
Który z guzów rozrastających się w tylnym dole czaszki zawiera komórkowe ziarnistości sekrecyjne produkujące katecholaminy?
  1. oponiak.
  2. wyściółczak.
  3. rdzeniak.
  4. ...
  5. ...
Obecność naczyniaka siatkówki, torbielowatego guza móżdżku, polycytemia, guz trzustki lub nerki upoważniają do rozpoznania:
  1. autosomalnie dominującej torbielowatości nerek (ADKPD).
  2. choroby von Hippel-Lindau.
  3. zespołu Marfana.
  4. ...
  5. ...
W przebiegu osłoniaka nerwu przedsionkowego występują charakterystyczne objawy audiologiczne. Które z poniższych badań audiologicznych najbardziej sugeruje obecność uszkodzenia w przebiegu osłoniaka?
  1. audiometria mowy.
  2. audiometria czystego tonu.
  3. elektronystagmografia.
  4. ...
  5. ...
Torbiel koloidowa stanowi patologię związaną:
  1. z robakiem móżdżku.
  2. komorą III mózgu.
  3. półkulami móżdżku.
  4. ...
  5. ...
Radykalność usunięcia oponiaka oceniamy na podstawie skal:
  1. Martina-Spetzlera.
  2. Hunt-Hessa.
  3. Botterela.
  4. ...
  5. ...
Obecność konfliktu naczyniowo-nerwowego jest klinicznie istotna w patogenezie pierwotnego nadciśnienia tętniczego, gdy występuje on:
  1. po stronie lewej.
  2. po stronie prawej.
  3. zależnie od kierunku zagięcia pętli naczyniowej utworzonej przez tętnicę dolną tylną lub dolną przednią móżdżku.
  4. ...
  5. ...
Podaj wartości graniczne CBF (w warunkach normalnych tj. bez działania leków oraz hipotermii), poniżej których dochodzi do nieodwracalnej destrukcji komórki nerwowej:
  1. 50-45 ml/100d tkanki mózgowej/min.
  2. 35-30 ml/100d tkanki mózgowej/min.
  3. 20-15 ml/100d tkanki mózgowej/min.
  4. ...
  5. ...
Zespół objawów klinicznych składający się na Zespół Fostera-Kennedy’ego to:
  1. miosis, ptosis, endopthalmus.
  2. anosmia, ipsilateralna atrofia n. II, kontrlateralny obrzęk tarczy n. II.
  3. niedowidzenie połowicze dwuskroniowe, miosis, exopthalmus.
  4. ...
  5. ...
Najczęstszą lokalizacją samoistnego krwawienia śródmózgowego (ICH) u pacjentów dorosłych jest/są:
  1. wzgórze.
  2. móżdżek.
  3. jądra podstawy.
  4. ...
  5. ...
Który lek jest przeciwwskazany w leczeniu obrzęku płuc u pacjenta po ciężkim urazie czaszkowo- mózgowym?
  1. dopamina.
  2. furosemid.
  3. mannitol.
  4. ...
  5. ...
Do IP zgłosiła się 38-letnia pacjentka z powodu silnego bólu szyjnego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości bólowe promieniują do tylnej powierzchni ramienia i przedramienia lewego. Odczuwa dokuczliwe parestezje na II i III palcu lewej ręki. W badaniu neurologicznym stwierdzono zaburzenia czucia na tylnej powierzchni ramienia oraz osłabienie odruchu z mięśnia trójgłowego. Wyżej wymienione objawy związane są z uciskiem korzenia:
  1. C5.
  2. C6.
  3. C7.
  4. ...
  5. ...
Nerwiak nerwu VIII wyjściowo rozwija się z:
  1. nerwu przedsionkowego dolnego w ponad 70%.
  2. nerwu przedsionkowego górnego w ponad 70%.
  3. około 30% z nerwu przedsionkowego dolnego i 30% z nerwu przedsionkowego górnego.
  4. ...
  5. ...
Dostępy operacyjne do guzów nerwu VIII - które ze stwierdzeń jest prawdziwe?
  1. bezwzględnym przeciwwskazaniem dla dostępu przezbłędnikowego jest średnica guza powyżej 1 cm.
  2. bezwzględnym przeciwwskazaniem dla dostępu przezbłednikowego jest zachowany słuch po stronie operowanej.
  3. bezwzględnym przeciwwskazaniem dla dostępu przezbłędnikowego są obciążenia z niewydolnością krążenia.
  4. ...
  5. ...
Nerw twarzowy na swym przebiegu jest unaczyniany przez następujące tętnice:
  1. tętnica błędnika, gałąź skalista.
  2. tętnica rylcowo-sutkowa, tętnica błędnika, tętnica dolna przednia móżdżku.
  3. tętnica błędnika, tętnica rylcowo-sutkowa z gałęzią do struny bębenkowej.
  4. ...
  5. ...
Tętnica błędnika jest gałęzią tętnicy:
  1. kręgowej.
  2. podstawnej.
  3. dolnej tylnej móżdżku.
  4. ...
  5. ...
Najczęstsze położenie nerwu VII w nerwiakach nerwu VIII stopnia III i IV to:
  1. przemieszczenie do przodu - ok. 70%.
  2. przemieszczenie do góry - 80%.
  3. przemieszczenie do tyłu - 60%.
  4. ...
  5. ...
Najczęstsze występowanie tętniaków olbrzymich w przedniej części koła tętniczego to:
  1. tętnica oczna, tętnica szyjna wewnętrzna podklinowa, tętnica środkowa mózgu.
  2. tętnica łącząca tylna, tętnica środkowa mózgu, tętnica okołospoidłowa.
  3. tętnica szyjna wewnętrzna podklinowa, tętnica środkowa, tętnica łącząca przednia.
  4. ...
  5. ...
Który z rozkładów częstości występowania tętniaków jest najczęstszy?
  1. -przednia część koła tętniczego - 58% -tylna część koła tętniczego - 42% -tętniaki mnogie - 15%.
  2. -przednia część koła tętniczego - 88% -tylna część koła tętniczego - 12% - tętniaki mnogie- 12%.
  3. -przednia część koła tętniczego - 95% -tylna część koła tętniczego - 5% -tętniaki mnogie - 5%.
  4. ...
  5. ...
Który z objawów triady Hakima ustępuje najczęściej po wszczepieniu zastawki u pacjentów z wodogłowiem normotensyjnym?
  1. otępienie.
  2. nietrzymanie moczu.
  3. chód magnetyczny.
  4. ...
  5. ...
Subependymoma jest guzem zaklasyfikowanym wg WHO do glejaków o złośliwości:
  1. I.
  2. II.
  3. III.
  4. ...
  5. ...
Najczęstszym nowotworem pierwotnym tylnego dołu czaszki u dorosłych jest:
  1. gwiaździak włosowatokomórkowy.
  2. naczyniak płodowy.
  3. glejak wielopostaciowy.
  4. ...
  5. ...
Krwotok podpajeczynówkowy, którego przyczyn nie udaje się ustalić na podstawie badań obrazowych to najczęściej krwotok:
  1. do zbiornika skrzyżowania.
  2. do szczeliny Sylwiusza.
  3. do zbiornika okalającego.
  4. ...
  5. ...
W którym ze zbiorników płynu mózgowo-rdzeniowego można znaleźć nerw bloczkowy?
  1. móżdżkowo-rdzeniowym.
  2. miedzykonarowym.
  3. okalającym.
  4. ...
  5. ...
Każda z poniższych odpowiedzi dotycząca sklepienia jest prawidłowa, z wyjątkiem:
  1. jest to główna droga projekcyjna hipokampa.
  2. włókna spoidła tylnego łączą się z ciałami suteczkowatymi.
  3. kolumny sklepienia leżą do przodu w stosunku do spoidła przedniego.
  4. ...
  5. ...
36-letni mężczyzna wymaga operacji tętniaka śródczaszkowego w hipotermii z zatrzymaniem akcji serca. Wszystkie z poniższych efektów mogą wystąpić jako fizjologiczna odpowiedź na zatrzymanie akcji serca i hipotermię, z wyjątkiem:
  1. zwiększonej lepkości krwi.
  2. hyperglikemii.
  3. zmniejszenia wydzielania kortykoidów.
  4. ...
  5. ...
Który z wymienionych poniżej guzów wychodzących z siodła tureckiego występuje najczęściej po naświetlaniu guzów przysadki?
  1. liposarcoma.
  2. fibrosarcoma.
  3. angiosarcoma.
  4. ...
  5. ...
Który z wymienionych czynników lub substancji odgrywa najmniejszą rolę w patogenezie skurczu naczyniowego po wystąpieniu krwawienia podpajęczynówkowego z tętniaka śródczaszkowego?
  1. bilirubina.
  2. endotelina.
  3. proliferacja intimy.
  4. ...
  5. ...
W którym z trójkątów zatoki jamistej można znaleźć pień tętnicy oponowo-przysadkowej?
  1. lateral triangle.
  2. anterior lateral triangle.
  3. Parkinson triangle.
  4. ...
  5. ...
W którym z trójkątów zatoki jamistej można znaleźć pień tętnicy oponowo-przysadkowej?
  1. lateral triangle.
  2. anterior lateral triangle.
  3. Parkinson triangle.
  4. ...
  5. ...
Wszystkie określenia dotyczące tętniaków śródczaszkowych są prawdziwe, z wyjątkiem:
  1. tętniaki występują częściej u dorosłych niż u dzieci.
  2. występowanie tętniaków mnogich szacowane jest na około 15%.
  3. wielkość worka tętniaka, który pęka najczęściej nie przekracza 6 milimetrów.
  4. ...
  5. ...
Syringomielia współistnieje najczęściej z jedną z niżej wymienionych chorób:
  1. zespół Arnold-Chiari.
  2. agenezja ciała modzelowatego.
  3. zespół Dandy-Walker.
  4. ...
  5. ...
Wszystkie poniższe określenia dotyczące neuralgii nerwu trójdzielnego (N.V.) są prawdziwe, z wyjątkiem:
  1. objawy najczęściej pojawiają się u chorych poniżej 40 roku życia.
  2. łagodne guzy okolicy kąta mostowo-móżdżkowego towarzyszą około 5% chorym z neuralgią N.V.
  3. występuje u chorych ze sclerosis multiplex.
  4. ...
  5. ...
Które z podanych niżej określeń dotyczących elementów morfologicznych struktury glioblastoma multiforme (GBL) jest nieprawdziwe?
  1. komórki wielojądrzaste.
  2. pseudopalisady.
  3. ogniska nekrozy.
  4. ...
  5. ...
Które z poniższych określeń właściwie opisuje nerwiaka nerwu przedsionkowo-ślimakowego (n. VIII)?
  1. uszkodzenie nerwu VIII nie zależy od wielkości guza.
  2. pierwsze operacje usunięcia guza zostały opisane przez Fedora Krause w 1912 roku.
  3. wychodzi ze ślimakowej części nerwu VIII.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij