Onkologia kliniczna Jesień 2007: testy egzaminacyjne do egzaminu PES

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Spośród poniższych twierdzeń na temat doksorubicyny nieprawdziwe jest, że:
  1. wywiera najsilniejsze działanie cytotoksyczne na komórki znajdujące się w fazie G2 cyklu komórkowego.
  2. podlega metabolizmowi wątrobowemu i jest wydzielana głównie z żółcią.
  3. po wynaczynieniu powoduje rozległą martwicę otaczających tkanek.
  4. ...
  5. ...
Chemioterapia dojamowa (doopłucnowa lub dootrzewnowa) jest często cennym uzupełnieniem leczenia systemowego. Do leków stosowanych dojamowo na podstawie naukowego uzasadnienia należą następujące, z wyjątkiem:
  1. doksorubicyny.
  2. mitoksantronu.
  3. bleomycyny.
  4. ...
  5. ...
U 51-letniego chorego z rozpoznaniem szpiczaka plazmocytowego przeszczepienie autologicznych krwiotwórczych komórek macierzystych będzie postępowaniem rutynowym w przypadku:
  1. oporności choroby na chemioterapię ratunkową II-go rzutu.
  2. choroby wrażliwej na standardową chemioterapię I-go rzutu.
  3. rozpoznania szpiczaka odosobnionego kości.
  4. ...
  5. ...
U 63-letniego mężczyzny z rozpoznaniem płaskonabłonkowego raka o umiejscowieniu w środkowej części odcinka piersiowego przełyku ustalono kliniczne zaawansowanie nowotworu w stopniu T2N1M0 (IIB). Chory został poddany pierwotnej radykalnej chemio-teleradioterapii zamiast ezofagektomii z limfadenektomią. Podstawą takiego rozumowania były opracowania, które udowodniały, że:
1) częstość nawrotów miejscowych po leczeniu chirurgicznym i chemioradioterapii jest zbliżona;
2) mediana przeżycia całkowitego po zastosowaniu leczenia chirurgicznego i chemioradioterapii jest podobna;
3) odsetek przeżyć 5-letnich po operacji i chemioradioterapii jest niemal identyczny;
4) śmiertelność związana z leczeniem chirurgicznym i chmioradioterapią jest zbliżona.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 2,3.
  3. wszystkie wymienione.
  4. ...
  5. ...
Chemioterapia paliatywna oferuje wydłużenie przeżycia i poprawę jakości życia w przypadkach rozsianego raka żołądka w porównaniu z najlepszym leczeniem objawowym. Korzystne efekty mogą nie dotyczyć chorych, u których obecny jest przynajmniej jeden z następujących negatywnych czynników predykcyjnych:
1) stopień sprawności ≥ 2;
2) wysokie stężenia CEA lub CA19.9;
3) hiperbilirubinemia i hipoalbuminemia;
4) kliniczne objawy zajęcia otrzewnej ściennej.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. wszystkie wymienione.
  2. 1,3,4.
  3. 1,2,4.
  4. ...
  5. ...
U 63-letniego mężczyzny, palacza papierosów, rozpoznano raka przewodowego trzonu trzustki. W celu oceny stopnia zaawansowania wykonano badanie komputerową tomografią, w którym stwierdzono niedrożność żyły krezkowej górnej i wrotnej oraz łączność guza z tętnicą krezkową górną. Przerzutów do węzłów chłonnych lub odległych nie wykryto. Chora przebyła przed 3 laty ostry zespół wieńcowy bez załamka Q leczony założeniem stentu do gałęzi okalającej. Obecnie choroba wieńcowa jest w stabilnej fazie z frakcją wyrzutową serca 50%. W wywiadzie dodatkowo stwierdzono cukrzycę. Najbardziej właściwym sposobem leczenia jest:
  1. pankreatoduodenektomia.
  2. chemio-teleradioterapia.
  3. brachyterapia o wysokiej mocy dawki w skojarzeniu z chemioteleradioterapią.
  4. ...
  5. ...
U 66-letniej chorej (stopień sprawności 2) z kamicą pęcherzyka żółciowego przeprowadzono metodą laparoskopową cholecystektomię. W badaniu histologicznym, oprócz przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, wykryto gruczolakoraka o zaawansowaniu pT1. Konsultujący onkolog zlecił tomografię komputerową jamy brzusznej i po otrzymaniu wyniku zaproponował postępowanie terapeutyczne, które można uznać za właściwe, z wyjątkiem:
  1. uważnej obserwacji klinicznej w przypadku ujemnego marginesu przewodu pęcherzykowego i prawidłowego wyniku komputerowej tomografii.
  2. adiuwantowej chemioteleradioterapii na bazie fluorouracylu w przypadku ujemnego marginesu przewodu pęcherzykowego i prawidłowego wyniku tomografii komputerowej.
  3. reoperacji w postaci resekcji przewodu pęcherzykowego, przewodu żółciowego wspólnego i węzłów chłonnych więzadła wątrobowo-dwunastniczego w przypadku dodatniego marginesu przewodu pęcherzykowego.
  4. ...
  5. ...
U 48-letniej kobiety (stopień sprawności 1) przypadkowo w badaniu ultrasonograficznym wykryto guz ogona trzustki. Kierując się obrazem klinicznym, wykonano szczegółowe badania endokrynologiczne oraz biopsję i rozpoznano guz neuroendokrynny trzustki o typie gastrinoma. Prawidłowym postępowaniem jest w pierwszej kolejności:
  1. scyntygrafia receptorów somatostatynowych i tomografia komputerowa.
  2. leczenie operacyjne z śródoperacyjną kontrolą rozprzestrzenienia choroby.
  3. leczenie analogiem somatostatyny.
  4. ...
  5. ...
Mężczyzna 29-letni (stopień sprawności 0) zgłosił się na konsultację z powodu powiększonych węzłów chłonnych nadobojczykowych po stronie lewej i stanów podgorączkowych do 37,5°C oraz chudnięcia. Z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono pojedynczy węzeł chłonny nadobojczykowy po stronie lewej o wymiarach 20 x 30 mm oraz 2 ruchome węzły chłonne pachowe po tej samej stronie o wymiarach 10 x 15 mm i 20 x 10 mm. Prawidłowym postępowaniem diagnostycznym jest:
  1. chirurgiczne pobranie węzła chłonnego w celu badania histologicznego.
  2. biopsja aspiracyjna cienkoigłowa węzła chłonnego z oceną cytologiczną.
  3. wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej oraz jamy brzusznej i w zależności od wyniku tego badania uszczegółowienie diagnostyki.
  4. ...
  5. ...
Optymalne leczenie pierwszej linii chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową z komórek B polega na stosowaniu:
  1. rituksymabu oraz cyklofosfamidu, winkrystyny i prednizonu w rytmie 21-dniowym.
  2. rituksymabu oraz cyklofosfamidu, doksorubicyny, winkrystyny i prednizonu w rytmie 21-dniowym.
  3. cyklofosfamidu, doksorubicyny, winkrystyny i prednizonu w rytmie 14-dniowym.
  4. ...
  5. ...
Akceptowanym i optymalnym (maksimum wyleczeń przy minimum działań niepożądanych) sposobem leczenia chłoniaka Hodgkina w stadium IIA wg Ann Arbor bez masywnych zmian („bulky disease”) przy wartości OB 80 jest:
  1. teleradioterapia płaszczową techniką wielkopolową.
  2. chemioterapia - 4-6 cykli wg schematu ABVD.
  3. chemioterapia - 2 cykle wg schematu ABVD i teleradioterapia techniką napromieniania subtotalnego („subtotal nodal irradiation”).
  4. ...
  5. ...
U 56-letniej kobiety (stopień sprawności 0) rozpoznano przewlekłą białaczkę limfocytową z komórek B w stadium A wg Bineta. Na przestrzeni 2 miesięcy obserwacji limfocytoza zwiększyła się z 11 G/l do 22,5 G/l i pojawiły się nocne poty. Należy wykonać badania cytogenetyczne oraz molekularne i po otrzymaniu wyników zaproponować:
  1. nadal uważną obserwację.
  2. chemioterapię za pomocą chlorambucylu w przypadku wykrycia w kariotypie anomalii 11q-.
  3. chemioterapię na bazie fludarabiny razem z immunoterapią alemtuzumabem w przypadku wykrycia anomalii 17p- w kariotypie.
  4. ...
  5. ...
Chłoniak Burkitta stanowi powszechnie akceptowane wskazanie do przeszczepienia autologicznych krwiotwórczych komórek macierzystych w pierwszej remisji, ponieważ autotransplantacja zapewnia najwyższy odsetek wyleczeń w tej chorobie. Powyższe zdania są:
  1. oba fałszywe.
  2. pierwsze fałszywe, a drugie prawdziwe.
  3. pierwsze prawdziwe, a drugie fałszywe.
  4. ...
  5. ...
62-letnia kobieta została przyjęta do szpitala z powodu obecności w surowicy białka monoklonalnego IgG 3,2 g/dl i obecności 15% plazmocytów w mielogramie. Parametry morfologii krwi oraz stężenia wapnia, kreatyniny i α2-mikroglobuliny mieściły się w granicach prawidłowych. Nie stwierdzono zmian osteolitycznych i innych objawów klinicznych. Za optymalne postępowanie w tym przypadku należy uznać:
  1. chemioterapię z użyciem melfalanu i prednizonu.
  2. chemioterapię za pomocą talidomidu i desametazonu.
  3. chemioterapię wg schematu VAD.
  4. ...
  5. ...
Do mięsaków tkanek miękkich zaliczają się:
1) Alveolar soft-part sarcoma;       
2) Dermatofibrosarcoma protuberans;     
3) Histiocytoma malignum fibrosum;     
4) Hemangiopericytoma malignum;
5) PNET.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2,3.
  2. 1,2,3,4.
  3. wszystkie wymienione.
  4. ...
  5. ...
57-letni chory został przyjęty w ramach ostrego dyżuru do oddziału chirurgicznego z powodu perforacji przewodu pokarmowego.
W czasie operacji okazało się, że przyczyną perforacji był guz znajdujący się w zagięciu śledzionowym okrężnicy i chirurg wykonał hemikolektomią lewostronną rozszerzoną. W badaniu histopatologicznym stwierdzono utkanie raka gruczołowego. Stopień zaawansowania oceniono na pT4N0M0. Poziom CEA po operacji wynosił 25 ng/ml. Po 5 tygodniach od operacji konsultujący onkolog zaproponował uzupełniającą chemioterapię przy użyciu fluorouracylu i folinianu wapnia. Oceń, czy postępowanie było właściwe:
  1. nie - wystarczyłaby uważna obserwacja, ponieważ nowotwór był w II stopniu zaawansowania.
  2. nie - należało zastosować chemioterapię wg schematu FOLFIRI.
  3. nie - należało zastosować chemioterapię wg schematu FOFOX-4.
  4. ...
  5. ...
Najlepszym kandydatem do leczenia operacyjnego z powodu przerzutów do wątroby w przebiegu raka jelita grubego jest chory, u którego:
  1. stwierdzono mniej niż 4 przerzuty o średnicy nie przekraczającej 5 cm, które pojawiły się powyżej 2 lat od operacji ogniska pierwotnego, a poziom CEA w momencie wykrycia przerzutów nie przekraczał 5 ng/ml.
  2. stwierdzono mniej niż 4 przerzuty o średnicy przekraczającej 10 cm, które pojawiły się powyżej 2 lat od operacji ogniska pierwotnego, a poziom CEA w momencie wykrycia przerzutów nie przekraczał 5 ng/ml.
  3. stwierdzono więcej niż 4 przerzuty o średnicy nie przekraczającej 5 cm, które pojawiły się powyżej 2 lat od operacji ogniska pierwotnego, a poziom CEA w momencie wykrycia przerzutów przekraczał 5 ng/ml.
  4. ...
  5. ...
Badania prospektywne z randomizacją wykazały zwiększenie odsetka przeżywających chorych na mięsaki zaotrzewnowe w związku z zastosowaniem przedoperacyjnej lub uzupełniającej chemioterapii u chorych w:
  1. I stopniu zaawansowania wg TNM.
  2. II stopniu zaawansowania wg TNM.
  3. III stopniu zaawansowania wg TNM.
  4. ...
  5. ...
Guz piersi miał w badaniu klinicznym średnicę 6 cm. W badaniu USG zmiana miała charakter ogniskowy o średnicy 18 mm, a w mammografii stwierdzono maksymalną wielkość (z wypustkami) 30 mm. Opisany guz powinien wg TNM mieć kategorię:
  1. T1b.
  2. T1c.
  3. T2.
  4. ...
  5. ...
Mammografia rentgenowska winna:
  1. wykorzystywać niską dawkę promieniowania (10-50 mGy).
  2. być wykonywana zawsze w 3 projekcjach.
  3. być wykonywana zawsze po BAC lub BAG.
  4. ...
  5. ...
Obecnie stosowane są następujące metody odtwórcze (rekonstrukcyjne) po mastektomii:
  1. ekspander.
  2. płat wyspowy TRAM.
  3. płat wyspowy LD.
  4. ...
  5. ...
Pierwotne leczenie operacyjne raka piersi w III stopniu zaawansowania TNM jest:
  1. zawsze przeciwwskazane.
  2. możliwe jedynie przy przeciwwskazaniach do chemioterapii.
  3. możliwe jedynie przy przeciwwskazaniach do radioterapii.
  4. ...
  5. ...
Rak trzustki:
  1. zwykle występuje pomiędzy 50-60 rokiem życia.
  2. najczęściej zlokalizowany jest w głowie trzustki.
  3. występuję często u alkoholików (czynnik etiologiczny).
  4. ...
  5. ...
Spośród wymienionych twierdzeń dotyczących czerniaka skóry jest prawdziwe, że:
  1. liczba zajętych węzłów chłonnych jest najistotniejszym czynnikiem rokowniczym u chorych w stadium III zaawansowania klinicznego.
  2. obecność owrzodzenia w czerniaku skóry jest w badaniu patologicznym objawem biologicznie większej agresywności czerniaka.
  3. najczęstszą lokalizacją czerniaka skóry u kobiet są uda i podudzia, a u mężczyzn tułów.
  4. ...
  5. ...
Wskazanie do wykonywania biopsji węzła wartowniczego u chorych z czerniakiem skóry dotyczy:
  1. czerniaka zlokalizowanego na tułowiu i kończynach.
  2. czerniaka o grubości powyżej 0,75 mm.
  3. czerniaka bez klinicznych objawów przerzutów.
  4. ...
  5. ...
Wymagana szerokość marginesu wycięcia czerniaka skóry o grubości poniżej 1 mm wynosi:
  1. 2 cm.
  2. 1,5 cm.
  3. 1 cm.
  4. ...
  5. ...
Wskazaniami do leczenia chirurgicznego czerniaka w stadium rozsianym (M1) jest:
  1. uzyskanie tkanki nowotworowej do przygotowania autologicznych szczepionek.
  2. usunięcie pojedynczych przerzutów w celu wydłużenia przeżycia bez nawrotu lub zmniejszenia bezpośredniego zagrożenia życia.
  3. zmniejszenie masy guza celem osiągnięcia zaawansowania, które zwiększa szanse odpowiedzi na chemioterapię.
  4. ...
  5. ...
Typem czerniaka skóry, który od samego początku choroby charakteryzuje się fazą wzrostu pionowego jest czerniak:
  1. desmoplastyczny.
  2. podpaznokciowo-podeszwowy.
  3. z plamy soczewicowatej.
  4. ...
  5. ...
Wskazania do radioterapii pooperacyjnej w czerniaku skóry obejmują:
  1. nieradykalność wycięcia chirurgicznego przy braku możliwości poszerzenia zakresu wycięcia.
  2. obecność przerzutów do węzłów chłonnych pachowych lub pachwinowych z przekroczeniem torebki oraz naciekaniem tkanki tłuszczowej i naczyń chłonnych.
  3. obecność czerniaka neurotropowego po nieskutecznym leczeniu izolowaną perfuzją hipertermiczną.
  4. ...
  5. ...
Czerniak skóry górno-bocznej powierzchni klatki piersiowej o grubości nacieku 3 mm i z owrzodzeniem oraz bez klinicznie podejrzanych węzłów chłonnych pachowych został wycięty w biopsji wycinającej z marginesem mikroskopowym 2 mm. Wg klasyfikacji TNM z 2002 roku należy rozpoznać stopień:
  1. IA.
  2. IB.
  3. IIA.
  4. ...
  5. ...
W przypadku rozpoznania raka rdzeniastego tarczycy skryning genetyczny ma na celu stwierdzenie lub brak mutacji genu:
  1. APC.
  2. WT1.
  3. HER2.
  4. ...
  5. ...
W raku gruczołu krokowego stopień złośliwości histologicznej określa się według klasyfikacji:
  1. WHO.
  2. Breslowa.
  3. Blooma i Richardsona.
  4. ...
  5. ...
Podstawową metodą diagnostyki cytologicznej raków płuca położonych centralnie (np. oskrzela główne) u chorych, u których na podstawie obrazu radiologicznego i klinicznego istnieje prawdopodobieństwo leczenia operacyjnego jest badanie:
  1. plwociny.
  2. popłuczyn oskrzelowych.
  3. wycinków pobranych na drodze mediastinoskopii.
  4. ...
  5. ...
Charakterystycznymi cechami nowotworów typu GIST są:
1) występowanie u dzieci;
2) dodatni odczyn immunohistochemiczny na CD 117 i CD 34;
3) przerzuty do wątroby;
4) przerzuty do węzłów chłonnych;
5) wysoka promieniowrażliwość.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 2,3.
  3. 2,4.
  4. ...
  5. ...
Patologiczny stopień zaawansowania nowotworu po stosowanym przed zabiegiem chirurgicznym leczeniu (np. chemioterapia lub radioterapia) oznacza się symbolem:
  1. pTNM.
  2. aTNM.
  3. ypTNM.
  4. ...
  5. ...
Najczęściej występującymi pierwotnymi nowotworami ośrodkowego układu nerwowego są:
  1. skąpodrzewiaki.
  2. wyściółczaki.
  3. oponiaki.
  4. ...
  5. ...
Dla zespołu MEN IIa (zespół Sippla) charakterystyczne jest występowanie:
1) gruczolaka przysadki;       
2) guza chromochonnego;       
3) wyspiaka trzustki;
4) raka rdzeniastego tarczycy;
5) nerwiaka skóry.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,2.
  2. 2,4.
  3. 3,4,5.
  4. ...
  5. ...
Udział nowotworów, w których wyleczenie osiąga się głównie pod wpływem systemowych metod leczenia szacuje się na:
  1. 5%.
  2. 15%.
  3. 30%.
  4. ...
  5. ...
W radykalnej radioterapii nowotworów płaskonabłonkowych (np. rak krtani, skóry, szyjki macicy, języka) stosuje się dawki promieniowania rzędu:
  1. 30-40 Gy.
  2. 40-50 Gy.
  3. 50-60 Gy.
  4. ...
  5. ...
W raku krtani skojarzenie radioterapii i chemioterapii jest metodą z wyboru:
1) w stopniu I;             
2) w stopniu II;             
3) w raku miejscowo zaawansowanym;
4) w raku rozsianym;
5) w leczeniu pooperacyjnym.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. wszystkie wymienione.
  2. 1,2.
  3. 2,3.
  4. ...
  5. ...
Cetuksymab:
1) jest przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko VEGF;
2) jest drobnocząsteczkowym inhibitorem kinazy tyrozynowej hamującym szlak EGFR;
3) jest przeciwciałem monoklonalnym przeciwko EGFR;
4) zwiększa efekt radioterapii w nowotworach głowy i szyi;
5) znacząco wydłuża czas przeżycia w jasnokomórkowym raku nerki.
Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,4.
  2. 1,5.
  3. 3,4.
  4. ...
  5. ...
Zgodnie z kryteriami RECIST częściowa odpowiedź pojedynczego guza nowotworowego definiowana jest jako:
  1. zmniejszenie o przynajmniej 50% iloczynu dwu największych prostopadłych wymiarów guza.
  2. zmniejszenie o przynajmniej 50% iloczynu dwu największych prostopadłych wymiarów guza, przy czym odpowiedź musi się utrzymywać przez przynajmniej 4 tygodnie.
  3. zmniejszenie o przynajmniej 30% największego wymiaru guza.
  4. ...
  5. ...
Do objawów niepożądanych leczenia tamoksyfenem nie należą:
  1. powikłania zatorowo-zakrzepowe.
  2. przerost błony śluzowej macicy.
  3. zaćma.
  4. ...
  5. ...
W porównawczych badaniach klinicznych pod pojęciem ryzyka względnego rozumie się:
  1. liczbę chorych, których należy poddać interwencji w wyznaczonym czasie dla zapobieżenia jednemu niekorzystnemu punktowi końcowemu.
  2. różnicę między ryzykiem w grupie kontrolnej i grupie eksperymentalnej (tj. wielkością „usuniętego ryzyka”).
  3. iloraz prawdopodobieństwa wystąpienia określonego punktu końcowego w grupie eksperymentalnej i grupie kontrolnej.
  4. ...
  5. ...
Analiza QALY:
  1. porównuje koszty różnych interwencji na podstawie zmniejszenia ryzyka zgonu.
  2. porównuje koszty różnych interwencji opierając się na podstawie zmniejszenia ryzyka zgonu i poprawy jakości życia.
  3. porównuje efekty różnych interwencji na podstawie zmniejszenia ryzyka zgonu.
  4. ...
  5. ...
Indeks rokowniczy dla wczesnej postaci chłoniaka Hodgkina według European Organization for the Research and Treatment of Cancer (EORTC) wyróżnia 3 grupy rokownicze. Do czynników klasyfikujących do grupy o dobrym rokowaniu nie należy:
  1. wiek < 40 roku życia.
  2. zajęcie < 4 grup węzłów chłonnych.
  3. nieobecność zmian masywnych (ang. bulky tumour).
  4. ...
  5. ...
W II stopniu zaawansowania nienasieniakowatego raka jądra konieczne jest:
  1. wykonanie orchidektomii pachwinowej.
  2. podanie 3-4 cykli chemioterapii wg schematu BEP.
  3. usunięcie pozaotrzewnowych węzłów chłonnych w razie stwierdzenia obecności zmian rezydualnych.
  4. ...
  5. ...
Prawdziwym twierdzeniem na temat raka nerki jest, że:
  1. w Polsce blisko 40% chorych zgłasza się z wyczuwalnym już przez powłoki rakiem nerki.
  2. u ponad 30% chorych w chwili zgłoszenia się do lekarza obecne są już przerzuty odległe.
  3. nowotworem o wyłącznie miejscowej złośliwości jest hemangiopericytoma.
  4. ...
  5. ...
Chora 29-letnia przebyła poronienie przed 3 miesiącami. Z powodu kaszlu i krwioplucia przeprowadzono diagnostykę i wykryto liczne zmiany przerzutowe do płuc jako jedyne ognisko rozsiewu. Oznaczono poziom βHCG, który przekroczył 105. Według klasyfikacji ciążowej choroby trofoblastycznej według FIGO 2000 chora należy do grupy:
  1. niskiego ryzyka.
  2. średniego ryzyka.
  3. wysokiego ryzyka.
  4. ...
  5. ...
Optymalne postępowanie u 16-letniej chorej z rozpoznaniem raka pęcherzyka żółtkowego w II stopniu zaawansowania według FIGO jest:
  1. chemioterapia neoadiuwantowa z następowym zabiegiem oszczędzającym i kontynuacją chemioterapii.
  2. chirurgiczne leczenie oszczędzające, a następnie 4-6 cykli chemioterapii wg BEP.
  3. samodzielna chemioterapia wg BEP (8-12 cykli).
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij